Doba čtení:1 m, 24 s
Zkamenělý strom ve Vršanech. Foto: Jan Pimper

Zkamenělý strom, přesněji torzo jeho kmene, objevili v lokalitě Vršany. Při těžbě meziložních písků ho mezi 1. a 2. uhelnou slojí odkryl velkostroj KU 800/ 84. Jde o doposud nejmohutnější pozůstatek doby dávno minulé. Napsaly Důlní noviny.

„V průměru má kolem 130 centimetrů a jeho odkrytá část dosahuje výšky zhruba pěti metrů,“ uvedl geolog Vršanské uhelné Petr Šulcek. Jak velká část kmene se ještě skrývá pod zemí, zatím lze jen těžko odhadnout. S největší pravděpodobností se jedná o tisovec, Taxodium, jehličnatou dřevinu s každoročně opadavými větvičkami. Pochází z třetihor, období miocénu, jeho stáří je tedy odhadováno na 17 až 20 milionů let.

„Zatím bude kmen ponechán na místě a stane se jednou z atrakcí pro exkurze, třeba v rámci uhelného safari. Odstraněn bude před postupem rýpadla na podzim letošního roku,“ doplnil geolog. Zájem o nález už projevilo muzeum v Ústí nad Labem. Část torza se stane součástí jeho sbírek, část bude umístěna v ústecké zoologické zahradě.

ČTĚTE O DALŠÍCH ZAJÍMAVÝCH NÁLEZECH:
Léčivé koule už patří minulosti
Odkrylo rýpadlo UFO?
Tajuplná uhelná lebka
Důl Jeroným odkryl nová tajemství
V podzemí se skrývá fosilní prales

Vršanská uhelná patří mezi významná naleziště takzvaných kamenných dřev. První větší nález pochází z roku 1998. Vidět ho mohli návštěvníci pravidelné výstavy minerálů v Klášterci nad Ohří, kde byl dočasně umístěn. Nyní je vystaven ve vstupní hale správní budovy Vršanské uhelné.

Další kmen se našel v oblasti bývalého lomu Jan Šverma. Jeho fragment o délce 1,5 metru je od roku 2010 k vidění v Podkrušnohorském technickém muzeu, zbytek je součástí výzdoby prostranství před administrativní budovou Vršanské uhelné.

 

 

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa