Sobotka má jaderný apetit

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ
Vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. Při návštěvě Dukovan to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Informaci přinesly Finanční noviny.
Den předtím navštívil Dukovany ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle nějž by výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany měla financovat společnost ČEZ.
Stavba prvního z bloků by měla podle premiéra vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016.
K projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v zemi, se ministři vrátí 3. června. Pro budoucnost české energetiky to má být dle Sobotky klíčové rozhodnutí. „Pokud se podaří tuto koncepci schválit, umožní to, aby ještě před koncem příštího roku mohlo být zahájeno výběrové řízení na dodavatele výstavby nového dukovanského bloku,“ řekl Sobotka.
Premiér předpokládá, že pro přípravu výstavby nových bloků ČEZ zřídí dceřinou společnost. „Pokládám za reálné také to, že dodavatel by se mohl na investici kapitálově podílet. Přípravu investice musí financovat ČEZ. Nejsem stoupencem toho, aby vláda garantovala výkupní ceny za 20 nebo 30 let, pokládám to za riziko pro veřejné rozpočty,“ řekl Sobotka.
Loni v dubnu ČEZ zrušil soutěž na dostavbu dvou bloků elektrárny Temelín. Šéf firmy Daniel Beneš tehdy rozhodnutí polostátního podniku zdůvodnil mimo jiné nízkými cenami elektřiny, které by ohrožovaly ekonomickou návratnost veškerých investic do energetických zdrojů. Rozhodnutí ČEZ předcházela komunikace s vládou Bohuslava Sobotky, která odmítla dát státní záruky.
Na problémy především s financováním nových jaderných zdrojů upozornil analytik J&T Michal Šnobr. Už nyní podle něj vzniká právě kolem dostavby jaderných zdrojů nebývalý paradox, který občas vypadá v podání našich vládních politiků jak přistání Marťanů uprostřed energetiky EU. Na jedné straně chce vláda tvrdošíjně za každou cenu rozvíjet jadernou energetiku, a na druhou stranu k tomu nechce za žádnou cenu vytvořit nezbytně nutné podmínky – garance či jinou formu státní podpory.
Související články