Doba čtení:2 m, 31 s
Důl Paskov
Budoucnost dolu Paskov je černá. Nyní potemněla i perspektiva pro jeho zaměstnance. Foto: OKD.

V dole Paskov to vře. Odboráři včera do pozdních hodin jednali o tom, jak se postaví k nečekanému záměru OKD zrušit sociální program. Přinášíme rozhovor s předsedou paskovských odborů Rostislavem Paličkou.

Měli jste předem nějaké signály, že OKD zvažuje zrušení sociálního programu?

O zrušení sociálního programu jsme žádné informace neměli, naopak vedení ještě před nedávnem zaměstnancům tvrdilo, že jejich nároky nikdo nezpochybňuje a o sociálním programu ještě není rozhodnuto. Vypadalo to, že vedení OKD jedná se státem o řešení situace v OKD ve prospěch zaměstnanců, ale jak praví staré pořekadlo, zdaní klame.

Čtěte také:
Hrozí arbitráž českému státu kvůli OKD?
Věřitelé povolili reorganizaci OKD

V prohlášení uvádíte, že firma by měla hledat úspory jinde – mezi asistenty, poradci a nevýhodnými smlouvami. Můžete být konkrétní? Předložili jste vedení nějaký alternativní seznam škrtů?

Konkrétní, stačí se podívat na Justici.cz, kde byly zveřejněny mzdy za měsíc duben. Okamžitě se heslo OKD „To nejcennější, co vychází z dolu, je horník“ dá změnit na „To nejlevnější, co vychází z dolu, je horník.“ Tam se člověk dozví, kolik bere v těžební společnosti ten, co rube uhlí, a kolik bere ten, co jen rozumuje či asistuje. Ze Sdružení hornických odborů zaznělo již několikrát, že je zapotřebí zastropovat mzdy, a ne dopřávat někomu blahobyt na úkor zaměstnanců v dole. Zároveň došlo v rámci doporučeného zeštíhlování top vedení k zavedení dalších postů a v insolvenci se ještě dublují. A smlouvy? Perspektiva OKD v současnosti sahá k poslední šachtě v roce 2023, ale údajně má OKD uzavřené smlouvy pro platby snad do roku 2029. Například barevný tisk na Dole Paskov v 21. století prakticky neznáme, neboť je pro nás moc drahý – takové jsou smlouvy. Chybějící teplo v kancelářích či v dílnách nebo suchý ručník, to už je na šachtě každoroční folklor. Na druhou stranu se za jouly tepla, které utíkají do vzduchu, musí platit. Ve fabrice, co těží uhlí a plyn, je to pro normálního smrtelníka asi dost nepochopitelné.

Jste ochotni jednat o nějaké kompromisní, chudší verzi sociálního programu? Máte připraveny další kroky, pokud představenstvo neustoupí?

Ano, jsme ochotni jednat. Ale nemyslím, že s ohledem na neustále snižování mezd a benefitů pro zaměstnance budeme jednat o nějaké chudší verzi, to určitě ne! Obecné mínění mezi zaměstnanci je takové, že manažerské smlouvy byly víc než štědré, takže těm, co byli skuteční těžaři, tím myslím běžné zaměstnance, nesmí být upírány žádné nároky, natož ty garantované kolektivní smlouvou. A co se týče dalších kroků, tady jsme s kolegy z SHO zajedno, pokud nebude sociální program vycházející z kolektivní smlouvy dodržen na dole Paskov, proč by měl být sociální program ze stejné kolektivní smlouvy dodržen v karvinské části revíru? Paskov je jen první na řadě. Jinými slovy je pravděpodobné a já v to pevně věřím, že nedodržení ustanovení kolektivní smlouvy vůči Paskovu vyvolá protesty v celém OKD.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody