Z rozvodných sítí zemního plynu v Evropské unii uniká do atmosféry velké množství metanu, který jako skleníkový plyn významně přispívá ke globálnímu oteplování. Vyplývá to ze studie neziskové organizace Clean Air Task Force (CATF), o níž informovala agentura Reuters.
Metan je po oxidu uhličitém druhým nejvýznamnějším skleníkovým plynem a je minimálně dvacetkrát účinnější než oxid uhličitý, protože pohlcuje velké množství infračerveného záření, a zvyšuje tak teplotu atmosféry. Vyskytuje se v ní ale v mnohem menším množství než CO2. Metan je hlavní složkou zemního plynu.
Čtěte také:
Přiznáme a snížíme emise metanu, slibují těžební giganti
Metan uniká při těžbě plynu. Je až 87x horší, než CO2
Odborníci letos měřili úniky metanu pomocí infračervené kamery ve více než dvou stovkách plynárenských zařízení v Česku, Itálii, Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku a Rumunsku. U 90 procent z nich přístroje detekovaly úniky metanu, napsal server energy-hub.cz.
Evropská unie nyní emise metanu nijak nereguluje, a plynárenské podniky tedy úniky plynu neporušují stávající zákony, uvedla agentura Reuters. Brusel se ale chystá navrhnout nové regulace, které by firmy přiměly, aby větší úniky metanu hlásily, aby zlepšily jejich detekci a zrychlily postup při opravách.
V energetickém sektoru metan do ovzduší uniká při odvětrávání a při nejrůznějších poruchách, například při netěsnostech při skladování plynu či v terminálech na zkapalněný plyn.
„Pokud máme mít nějakou naději na to, abychom růst globálních teplot udrželi pod hranicí 1,5 stupně, tak tyto úniky musíme zastavit,” řekl James Turitto z CATF, který s vysoce citlivou infračervenou kamerou plynárenská zařízení po celé EU filmoval.