Doba čtení:1 m, 3 s
Zhruba 80 procent veškerých solárních panelů pochází z Číny. Foto: pixabay.com

V České republice se podle všeho připravuje další solární boom. Instalovaný výkon fotvoltaických elektráren má vzrůst o stovky procent. Jedním z problémů je však totální závislost na dovozu fotovoltaických panelů. Odhadem až 80 procent z nich navíc dovážíme z Číny.

Jedinou reálnou konkurenci čínským panelům představuje nepříliš vysoký import solárních panelů z Japonska, Jižní Koreje, Vietnamu, Malajsie, Spojených států a Tchaj-wanu. Čína však výrobě soárních panelů jednoznačně dominuje.

Čtěte také:
Tykač: Česko musí řešit elektřinu na 1800 zimních hodin
Šálek: Násilný přechod na plyn je nelogický

„Důvody jsou jako u jakékoli jiné elektroniky především finanční – nízké náklady na pracovní sílu a úspory z rozsahu. V Číně jsou taktéž velká naleziště křemíku, který je základní surovinou pro výrobu fotovoltaických článků. Je spravedlivé zmínit, že kvalitativní rozdíly mezi asijskou a západní výrobou dnes už prakticky nejsou,“ uvedl pro server ekonomicky-denik.cz technický konzultant Solární asociace Martin Smolka.

Před deseti lety v Česku fungovalo několik menších až středně velkých výrobců solárních panelů. Jednalo se o zahraniční investory (Kyocera, Schott Solar, BenQ), tak o kapitálově české podniky (například FitCraft Production a Solartec). Žádný z nich však nepřežil konkurenci levné čínské produkce.