Doba čtení:3 m, 15 s
Česko má v porovnání s jinými zeměmi EU rozvinutější průmyslovou základnu a zároveň i vyšší energetickou náročnost. Každé zdražení elektřiny je tak mimořádně citlivé. Foto: pixabay.com

Zvýšení regulované složky ceny energií může až ztrojnásobit náklady tuzemských průmyslových firem na energie a ohrozit jejich konkurenceschopnost v zahraničí. To následně může vést k opětovnému posílení inflace a růstu cen, například u potravin. Vyplývá to z komentářů Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. O energiích a přístupu státu proto chtějí jednat s vládou.

Energetický regulační úřad pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent, což bude znamenat zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. U plynu by měl být nárůst regulované složky o něco nižší. U domácností by regulovaná část plynu měla meziročně vzrůst asi o 39 procent, což by znamenalo zdražení zhruba o 125 Kč za MWh plynu. U velkoodběratelů by nárůst měl činit 42,5 procenta.

Prezident: Na podporu solárních parků doplácejí lidé

Na předběžných modelových příkladech odhadujeme, že náklady na energie se u některých firem zpracovatelského průmyslu oproti letošnímu roku zdvoj- až ztrojnásobí. Tak výrazný růst regulovaných složek cen energií nejenže podkope křehký restart tuzemské ekonomiky, ale z dlouhodobého hlediska ohrozí současné pozice českých podniků vůči firmám v ostatních zemích Evropské unie, kde ceny energií budou nižší,“ řekl ČTK mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Upozornil, že Česko má v porovnání s jinými zeměmi EU rozvinutější průmyslovou základnu a zároveň i vyšší energetickou náročnost, která je zhruba dvakrát vyšší na jednotku HDP, než je průměr EU. „Každé zvýšení cen energií proto na české firmy dopadá výrazně hůře než na firmy v jiných zemích,“ podotkl Diro.

Komora proto chce spolu s dalšími podnikatelskými organizacemi jednat s premiérem Petrem Fialou (ODS). První schůzka se uskutečnila už včera.

Podle Svazu průmyslu se potvrdily obavy o velmi výrazném nárůstu regulovaných složek cen elektřiny a plynu. Apeluje proto na jejich snížení. „Vláda musí udělat kroky pro omezení takto skokového nárůstu cen energií,“ řekl ředitel Sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek. V této souvislosti připomněl poslední data Eurostatu, podle nichž mají velcí spotřebitelé v ČR čtvrtou nejdražší elektřinu v Evropě. „Zvýšení cen regulovaných složek pozici ČR v příštím roce ještě zhorší. Pro konkurenceschopnost průmyslové ekonomiky, jako je Česko, je to velká rána,“ podotkl. Také Svaz průmyslu a dopravu proto plánuje jednat s vládou.

Budinský: Němci a Poláci uhlí pálit můžou. Proč nemůže Česko?

Plánované zvýšení regulované části cen energií kritizoval také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Energetický regulační úřad právě zničil snahu vlády snižovat v Česku ceny a krotit inflaci. Dnešní návrh ERÚ znamená výrazné zdražení energií pro domácnosti i firmy, zejména z energeticky náročných částí průmyslu, kam patří mimo jiné i potravinářství. U potravin už čeští dodavatelé avizují, že od ledna zvednou ceny, aby pokryli vyšší cenu energií, vyšší daně a vyšší náklady na zaměstnance,“ uvedl na sociální síti X.

Podle Prouzy nepomůže ani snížení DPH na potraviny, které letos schválila v rámci konsolidačního balíčku vláda, protože náklady firem vzrostou výrazněji. Potraviny tak podle něj budou dražší než nyní. „Rozumný stát by se snažil podporovat domácí průmysl, protože na daních od úspěšných českých firem by získal víc než na tom, že zhorší pozici českých výrobců proti zahraniční konkurenci,“ dodal Prouza.

Důvodem vysokého nárůstu regulované složky je zejména přenesení části plateb na odběratele, které letos kvůli energetické krizi dotoval stát. Jde především o poplatky za obnovitelné zdroje energie (POZE), dále náklady na technické ztráty v přenosové a distribuční soustavě nebo náklady na podpůrné služby. Roli také hraje snížení regulované složky na letošní rok.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa