Doba čtení:1 m, 48 s
Nová regulace se bude týkat menší plochy Krušných hor. Foto: wikipedia.org

Ústecký kraj bude dál regulovat stavbu větrných elektráren v Krušných horách. Vymezí místa, kde bude možné vysoké větrníky postavit. Krajští zastupitelé schválili tento postup. Nejvyšší správní soud (NSS) v červenci zrušil původní regulaci umisťování vysokých větrných elektráren v Ústeckém kraji. Vyhověl tak kasační stížnosti skupiny samospráv, lidí a firem, podle kterých krajské zásady rozvoje v podstatě znemožnily budování vysokých elektráren na více než 99 procentech území kraje.

Nová regulace se bude týkat menší plochy Krušných hor. „Zvolili jsme cestu, kdy z naší vlastní iniciativy budeme hledat další řešení k umístění vysokých větrných elektráren. Necháme prověřit, kde je to možné, kde je s tím souhlas, kde nejdeme proti ochraně životního prostředí,“ řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Na příštím zasedání v prosinci budou zastupitelé hlasovat o pořízení změny Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje.

Kraj podle NSS dostatečně nevyvažoval různé konkurující zájmy, které se pojí s větrnou energetikou. „Mnohokrát zopakoval, že převažuje veřejný zájem na ochraně přírodních hodnot, kulturně-historických hodnot a krajinářsky cenných oblastí. Veřejný zájem na výrobě obnovitelných zdrojů energie a nahrazení výroby z fosilních paliv pak zcela odsouvá stranou,“ uvedl NSS.

Kdy skončí uhlí a hlavně, čím jej nahradíme? Nejistota trvá

Krajský úřad oslovil před svým jednáním obce, aby poslaly své připomínky. „Zastupitelé Ústeckého kraje se rozhodli pro variantu vrácení se k regulaci větrných elektráren na území Krušných hor v trochu menším rozsahu, než byl původní návrh. Je to na základě požadavků obcí, které se spíše přikláněly k tomu, aby větrné elektrárny na území Krušných hor byly regulovány,“ řekla ČTK a Českému rozhlasu mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Z obcí, které kraj před dnešním jednáním oslovil, se jich 25 vyjádřilo pro regulaci a pět jich regulaci nepožadovalo.

Rozsudek NSS byl podle Fraňkové určitým vodítkem. „Ústecký kraj je v souladu s obcemi a cítí potřebu chránit území Krušných hor a regulovat živelnou výstavbu větrných elektráren,“ uvedla Fraňková. Připomněla, že se nyní jedná o vyhlášení CHKO Krušné hory.

V Ústeckém kraji je nyní 48 vysokých větrných elektráren, z toho 21 stožárů je v Kryštofových Hamrech na Chomutovsku.