Doba čtení:2 m, 16 s
Ministr průmyslu Jan Mládek se setkává s horníky před jednáním tripartity. Foto: iUHLI.cz

Více než stovka horníků dnes dopoledne před budovou Úřadu vlády požadovala úplné prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Severních Čechách. Právě limity se dnes totiž zabývá tripartita. Výsledek jednání by mohl napovědět, k jaké variantě se vláda na podzim v otázce limitů přikloní. Odboroví předáci vysvětlovali problémy, které konec těžby na lomu ČSA přinese horníkům, jejich rodinám a teplárnám v Česku. Před horníky vystoupil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim po vystoupení z limuzíny jen zamával.

„Chceme žít a pracovat, nechceme se rekvalifikovat na příjemce sociálních dávek. Máme děti, máme své domácnosti. Chceme žít v regionu, kde nebudou sociálně vyloučené lokality, kriminalita,“ hlásal z megafonu odborový předák Jiří Cingr.

Čtete také: Prolomit limity za pět let znamená problém

Mládek před davem horníků zopakoval, že varianta, kterou předkládá, je jediná únosná. Počítá s tím, že se o těžbě uhlí za limity na lomu ČSA rozhodne až v roce 2020. „Jde o to, aby prošla. Dává jistotu a naději. Nebude pozdě,“ řekl ministr. Dodal, že uhlí bude potřeba, pokud se nepodaří prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany.

 

Dav horníků ale reagoval tak, že v roce 2020 už se na šachtě těžit nebude. Stejně tak nebude Mládek sedět ve vládě. Cingr konstatoval, že nerozumí postoji ministerstva průmyslu, které Mládek řídí. Jediná průchozí varianta je podle něj plné prolomení limitů.

Horníci upozornili na to, že ze strany státu neexistuje žádný záchranný plán, jak v regionu účinně pomoci lidem postiženým ztrátou zaměstnání, ale ani obcím a městům, které se budou muset s dopady prudkého nárůstu nezaměstnanosti vyrovnat. „Z tohoto hlediska je možno usnesení vlády 444/1991 označit jako ´Program ke zvýšení nezaměstnanosti´,“ řekl serveru iUHLI.cz odborář Lubomír Holý.

Protest horníků před budovou Úřadu vlády.

„Na jednání tripartity jdeme jednoznačně s jednou variantou. A to s variantou čtyři, tedy plné prolomení limitů. Je to jediná správná varianta, která myslí na budoucnost,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, který horníkům poděkoval za to, že dnes před budovu úřadu přišli.

Ministři si z oken Úřadu mohli přečíst transparenty typu: „Kálíte nám na hlavu“, „Hlasy dáme tomu, kdo nás nechá v lomu“, „Tato vláda vyrábí nezaměstnané“, „Díky uhlí topíte a svítíte“, „Už žádný propuštěný horník kvůli limitům“ nebo „Uhlí – perspektiva republiky“. Na konci demonstrace skončilo na zemi několik desítek smetáčků a lopatek s požadavkem, aby vláda nezametla problematiku horníků pod koberec.

Mohlo by vás zajímat:
Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020
Odložení těžby na ČSA je špatné
Na 700 horníků demonstrovalo v Praze

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa