Přiblížila tripartita plné prolomení limitů?

TK po jednání tripartity. Zleva prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, odborový předák Josef Středula a ministr financí Andrej Babiš. Foto: iUHLI.cz

Dnešní jednání tripartity o otázce těžby uhlí a takzvaných limitech bylo dlouhé a podrobné. Ke konečnému rozhodnutí budou třeba další materiály. Na tiskové konferenci to potvrdili zástupci tripartity. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) sdělili, že varianta čtyři, tedy plné prolomení limitů, je nejekonomičtější variantou, která je v oblasti limitů navržena, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

„Sobotka řekl, že varianta číslo čtyři vychází dobře ekonomicky, hospodárně, i pro státní rozpočet. Několikrát zopakoval, že u varianty číslo dvě (prolomení jen na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly), chce detailní zpracování dopadu na státní rozpočet,“ řekl serveru iUHLI.cz předseda Sdružení odborových organizací Czech Coal Group Jaromír Franta, který se jednání tripartity účastnil.

Zástupci tripartity se shodli na tom, že odkládat rozhodnutí o limitech není moudré a zodpovědné vůči občanům, kteří v lokalitách dotčených těžbou žijí. „Limity jsou dědictvím od vlád minulých, které daly od problému ruce pryč. Tato vláda to neudělá,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Limity jsou dědictvím od vlád minulých, které daly od problému ruce pryč

Podle Středuly byla dnešní diskuse velmi otevřená a více selektivní. Závěr dnešního jednání, že se tripartita k diskusi o limitech ještě vrátí, je podle něj dobrý. „Pokud vláda rozhodne, že lidé přijdou o práci, tak musí také vědět, jaké to bude mít náklady, co lidem nabídne.Stejně jako se nabízí v případě těch, kteří mají své obydlí na strategické zásobě tak důležité suroviny, jakou je v tomto případě hnědé uhlí,“ upozornil odborový předák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák dodal, že ministerstvo průmyslu splnilo požadavek sociálních partnerů a k limitům předložilo odpovídající materiály. Dnes ale zaznělo od sociálních partnerů, a překvapivě i od vlády, mnoho nových informací. Vláda tak má za úkol dopracovat a rozebrat především čtvrtou variantu, tedy plné prolomení limitů, a to z pohledu strategického, sociálního a dalších bodů, které s tím souvisí.

Čtete také: Prolomit limity za pět let znamená problém

Podle Franty bude při prolomení limitů jen na lomu Bílina od roku 2025 bude scházet uhlí pro teplárny. Může se pak zvýšit cena tepla a teplé vody pro teplárny. „Budou muset přejít na jiný zdroj,“ upozornil Franta.

Pro další jednání tripartity, buď v říjnu nebo v listopadu, má vláda připravit rozšíření varianty číslo čtyři. „Pochopili jsme, že to je vážné politické téma. Vláda bude muset v daném čase rozhodnout. Odkládat rozhodnutí není moudré a není to zodpovědné k občanům, kteří v dotčených lokalitách žijí. Měli by natvrdo vědět, jestli mají svoje domy v zónách, kde se mají prolamovat limity, nebo nemají. To je největší odpovědnost a největší úkol vlády,“ dodal Hanák.

Požadavek odborových svazů na úplné prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách podpořila před začátkem jednání tripartity více než stovka horníků, převážně ze Severní energetické, které se prolomení limitů týká.

Ministr Mládek koncem června řekl, že kvůli potřebám českého teplárenství je pro okamžité prolomení limitů v dole Bílina, které patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ. Naopak rozhodnutí o dole ČSA Severní energetické navrhl odložit o pět let do roku 2020. „Je to jediná varianta, která vám nedává jistotu, ale alespoň naději,“ řekl dnes horníkům Mládek.

Mohlo by vás zajímat:
Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020
Odložení těžby na ČSA je špatné
Na 700 horníků demonstrovalo v Praze