V posledních několika dnech se v médiích velmi silně spekuluje o odvolání ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Server iUHLI.cz zjišťoval, jakou má ministr podporu a jak ho vnímají různé osobnosti z oblasti energetiky a ekologie.
Například ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek uvedl, že Mládek má za sebou v energetické oblasti několik poměrně hmatatelných výsledků, které by mu mohla dlouhá řada jeho předchůdců závidět. „Možná méně systematicky pracuje na svém mediálním obrazu, ale to je z mého pohledu spíš sympatické. Ani v dnešní bláznivé době nevidím důvod, proč by ministr průmyslu měl být mediální playboy,“ tvrdí Hájek.
Ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský si cení toho, že Mládek dotáhl práci na Státní energetické koncepci do úspěšného schválení. Podle něj je Mládek dobrým ministrem.
„I když se v lecčems lidé nemusí s ministrem Mládkem shodovat, vzpomeňme jeho výroky o živnostnících atd., v oblasti energetiky se ministr Mládek jeví jako ministr s vlastním konzistentním a zdravě pragmatickým názorem směřující k nějakému cíli,“ míní analytik Petr Hlinomaz, který dodává, že Mládkovi lze připsat nemalou zásluhu na přípravě dokumentů, které vláda letos v energetice projednává včetně Státní energetické koncepce.
Mládek je navíc podle Hlinomaze vyrovnaným partnerem v diskuzích s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na poli energetiky, surovinové politiky atd. „Pokud jej ČSSD vymění jen z mediálních důvodů, může tím proto spíše ztratit a svým způsobem se pak může ukázat, že půjde o Babišovo vítězství,“ tvrdí Hlinomaz.
Spekulace o odvolání Mládka znepokojují i mosteckého primátora Jana Paparegu. „Odvolávat ministra, který pečlivě shromažďuje podklady, zajímá se objektivní skutečnosti v problematice limitů těžby, osobně region několikrát navštívil, jedná se zainteresovanými stranami, by bylo necitlivým a nesprávným krokem. Máme oprávněné obavy, že by se problém limitů opět odsunul,“ uvedl Paparega, který zároveň poznamenal, že na vyřešení problematiky limitů měl stát dvě desetiletí, ale bohužel žádná rozhodnutí přijata nebyla.
Mohlo by vás zajímat
Vláda schválila novelu horního zákona
Ministři schválili energetickou koncepci
Rozporuplně naopak fungování ministra průmyslu Mládka vnímá Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. K dobrým výkonům lze prý počítat jeho odmítnutí tlaku Energetického regulačního úřadu během novely energetického zákona.
Sedlák ale zároveň tvrdí, že schválená Státní energetická koncepce počítá především s výstavbou nových reaktorů a nemá žádný záložní plán, jak situaci vyřešit, pokud se potvrdí, že se rozšíření jaderné energetiky nevyplatí. Atomová varianta energetické koncepce navíc posouvá Česko dál od Německa, přitom jsou naše ekonomiky úzce provázané. „Fakt, že ministerstvo průmyslu pod Mládkovým vedením patří ve vládě k zastáncům různých variant prolomení územních limitů těžby, také ministrovi nepřidává. Zástupce moderní evropské sociální demokracie by měl vědět, že rozšiřování těžby hnědého uhlí patří do minulého století,“ dodal Sedlák.
Jan Rovenský z Greenpeace uvedl, že někteří jeho přátelé z Litvínovska jsou přesvědčeni, že se Mládkovi snaží namazat schody severočeští sociální demokrati, protože podle jejich mínění neprosazuje zbourání Horního Jiřetína dostatečně razantně. „S panem ministrem Mládkem se shodneme na máločem, ovšem podle mého mínění byla většina jeho předchůdců v posledních deseti letech horší než on. Nemám valné iluze o tom, že by případná výměna ministra přinesla zásadní zlepšení,“ naznačil Rovenský.
Podle Edvarda Sequense ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla by si Česká republika konečně zasloužila na postu ministra průmyslu člověka s odvážnou vizí modernizace hospodářství. Radikální proměna energetiky, jaká je vidět nejen v Německu, je označována za novou průmyslovou revolucí. Neměli bychom si nechat takovou příležitost uniknout.
„Ministr, který by rád vrátil podobu naší energetiky do minulého století, chtěl by v nových dolech těžit uran, sní o státním podniku, kterému by prostě vláda nařídila další reaktory postavit navzdory trhu a nevadilo by mu nalít až biliony korun nás, daňových poplatníků, do podpory elektřiny z nových reaktorů, tak ten není na svém místě,“ tvrdí Sequens. Dodává, že i rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí potřebovalo jasné slovo již při rozhodování o koncepci a ne odkládání a zoufalé hledání aspoň nějakých argumentů pro prolomení.