Doba čtení:1 m, 45 s
Bitcoinoví horníci potřebují spoustu elektrické energie. Foto: pixabay.com

Cena bitcoinu kolísá, investory to ale neodrazuje. Ruský boháč Alexej Kolesnik si pro potřeby dolování kryptoměny dokonce koupil dvě elektrárny v okolí města Perm. Stane se bitcoinbaronem?

Dvě elektrárny měly Kolesnika vyjít na zhruba tři miliony dolarů (cca 63 milionů korun). Oba zdroje se nacházejí na západních svazích pohoří Ural, v blízkosti města Perm, které leží na východní hranici evropské části Ruska, uvedly lidovky.cz.

Čtěte také:
Severní Korea vyváží uhlí i přes sankce
Čína odmítla severokorejské uhlí

Kromě produkce energie potřebné pro dolování kryptoměn by elektrárny měly sloužit i jako data centra. Kolesnik ale nechce dolování kryptoměn spustit, dokud se k problematice bitcoinu a ostatních virtuálních měn oficiálně nevyjádří ruské úřady.

V Rusku momentálně legislativa nakládání s kryptoměnami nijak neřeší, Kolesnik se proto bojí případných právních rizik. Nebude ale možná muset čekat příliš dlouho. Ruská vláda v současnosti tento problém řeší, náměstek ruského ministra financí Alexej Mojsejev ale již naznačil, že v případě dolování kryptoměn by mohl být problém.

Podle Mojsejeva by totiž Rusko mohlo získávání kryptoměn tzv. dolováním postavit mimo zákon, nadále by však bylo možné s nimi volně obchodovat. Mezi politiky však v tématu bitcoinu panují rozepře. Jedni vidí obchod s kryptoměnou jako znehodnocení ruské měny, což je trestné, jiní to vidí jako příležitost k obejití západních sankcí a navrhují proto pro dolování kryptoměn postavit celé město.

Vladimir Putin vládě nařídil celou problematiku zpracovat do července. Nová ruská politika vůči kryptoměnám by tak definitivně měla vyřešit legislativní vakuum okolo virtuálních měn jako je bitcoin.

Dolování bitcoinu vyžaduje dvě věci, obě v masivním měřítku. První je výpočetní kapacita, která pro efektivní získávání měn z internetu vyžaduje tisíce a tisíce kapacit běžných počítačů. I proto se bitcoiny často dolují sdílením části výkonu počítačů skrze síť. Pokud ale chce bitcoinový „horník“ koncentrovat výpočetní kapacitu na jedno místo, je potřeba právě druhé věci – energie. Její dostatečnou dávku by Kolesnikovi měly poskytnou právě dvě zakoupené elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa