Prisko převezme OKD do prázdnin

Podle reorganizačního plánu se letos chystá uzavření dolů Darkov a Lazy. Zaměstnanci pracující v těchto dolech by ale podle Kláska mohli rychle najít práci v jiných provozech firmy. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Státní společnost Prisko převezme zdravou část černouhelné těžební společnosti OKD, společnost OKD Nástupnická, nejpozději do poloviny roku.

Ve vedení zatím neplánuje velké personální změny a počítá s tím, že horníci z uzavíraných dolů Darkov a Lazy by mohli dostat novou práci.

Čtěte také:
Kdy se budou zavírat další doly OKD?
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí

„Předpokládáme, že nejpozději do konce pololetí se za kupní cenu 80 miliónů korun staneme stoprocentním akcionářem OKD Nástupnická. Společnost OKD vloží zdravou část podniku do společnosti OKD Nástupnická se všemi licencemi a právy a předá ji společnosti Prisko,“ řekl Právu předseda představenstva Prisko Marian Klásek.

Cestu k převzetí firmy otevřel minulý týden Vrchní soud v Olomouci, když potvrdil reorganizační plán firmy, schválený loni v létě. Podle Kláska je nyní převzetí OKD Nástupnická ze strany Priska jen technickou záležitostí.

OKD Nástupnická převezme po OKD vše kromě pohledávek za bývalými majiteli. „Zejména se jedná o ty, kde OKD žalovalo (někdejšího spolumajitele) Zdeňka Bakalu, a další věci, které bude řešit insolvenční správce,“ vysvětlil Klásek.

Podle reorganizačního plánu se letos chystá uzavření dolů Darkov a Lazy. Zaměstnanci pracující v těchto dolech by ale podle Kláska mohli rychle najít práci v jiných provozech firmy.

„Doly, jejichž uzavření je na řadě jako první, jsou v karvinské části, která sousedí s ostatními doly OKD, a tudíž je velmi jednoduché, aby zaměstnanci z těchto dolů přešli na jiné doly a pokračovali dál,“ řekl šéf Priska. Situace podle něho není tak komplikovaná jako v případě dolu Paskov, kdy bylo sice zaměstnancům nabídnuto, aby pokračovali v karvinských dolech, ale znamenalo by to pro ně dojíždění i 80 a více kilometrů denně do práce.

Prisko, které je stoprocentně vlastněno ministerstvem financí, se do kontaktu s OKD dostalo v roce 2016, kdy s těžební firmou, která už tehdy byla v insolvenci, uzavřelo smlouvu o poskytnutí úvěru ve výši až 700 miliónů korun. Společnost v polovině srpna 2016 půjčila OKD 150 miliónů korun.

OKD má pod vedením Priska za cíl do roku 2023 vydělat 4,9 miliardy korun na útlum těžby a odstupné pro propouštěné horníky.

„Náš plán při převzetí OKD byl, že zásoby, které jsou podle dostupných dat vytěžitelné do roku 2023, vygenerují dostatek prostředků, které umožní řízený útlum. Jeho náklady jsou vyčísleny na 4,9 miliardy korun. Předpokládáme, že ty peníze použijeme na technické uzavření dolů a likvidaci a na odstupné pro zaměstnance,“ uzavřel Klásek.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo