Doba čtení:2 m, 16 s
foto: morgueFile.com
Podporu majitelům solárních elektráren platí stát, firmy i domácnosti. Foto: morgueFile.com

Osm solárních zdrojů dostalo licenci neoprávněně. Vyplacené dotace v řádu po nich nikdo nechce zpět. Na podporu fotovoltaiky se přitom vedle státu skládají v platbách za elektřinu i domácnosti a firmy.

Jde až o stovky milionů korun. Peníze, jež stát vyplatil na dotacích majitelům solárních elektráren, kteří je ale nikdy dostat neměli. Soudy již v osmi případech rozhodly, že tyto fotovoltaické zdroje získaly podporu na základě neoprávněně vydané licence. Přesto po nich stát peníze zpět nevyžaduje – není schopen vyčíslit škodu ani to, kdo by ji měl vymáhat, uvedly Lidové noviny.

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Bylo vyplaceno několik desítek, stovek milionů, které by se měly státu vrátit,“ uvedla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která po svém nástupu do funkce začala upozorňovat, že regulátor mohl v minulosti při udílení licencí chybovat.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových řeší desítky sporů s fotovoltaiky, ovšem ani jeden případ vymáhání neoprávněně vyplacených podpor v souvislosti se zrušenými licencemi. „Úřad je připraven hájit zájmy státu, pokud se na něj oprávněná státní instituce obrátí s konkrétní pohledávkou. To se dosud nestalo,“ vysvětlil jeho mluvčí Radek Ležatka. Ke zpětnému vymáhání podpory se nemá ani operátor trhu, který vybírá příspěvky na obnovitelné zdroje a následně je rozděluje.

Akciovou společnost OTE stoprocentně vlastní ministerstvo průmyslu a obchodu. Také z jeho rozpočtové kapitoly je podpora čerpána, a právě proto by ministerstvo mělo být podle Vitáskové úřadem, který musí peníze vymáhat zpět.

Ministerstvo ovšem tvrdí, že na tahu je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „MPO se na základě právního stanoviska obrátilo na ÚZSVM s žádostí o převzetí právního zastupování tímto úřadem, který je v tomto případě příslušný k zastupování organizačních složek státu, při vymáhání neoprávněně vyplacených finančních prostředků,“ sdělila náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská.

Dotčený úřad ale tvrdí, že to není pravda. „MPO se dosud na ÚZSVM neobrátilo s oficiální žádostí o vymáhání konkrétních pohledávek. MPO by nám muselo předat pohledávky s patřičnou dokumentací, abychom mohli úspěšně hájit majetkové zájmy státu. Současně nás MPO ani neinformovalo, že by se odpovědnosti za vyplácení nezákonné veřejné podpory zříkalo,“ tvrdí mluvčí úřadu Ležatka. Kovačovská ovšem trvá na svém. Její úřad podle ní není institucí, která zaspala.

Všechny výše uvedené úřady a navíc ministerstvo financí vytvořily speciálně kvůli problému s vymáháním fotovoltaických pohledávek společnou pracovní skupinu. Hmatatelné výsledky své práce ale zatím nepřinesla. Stát do roku 2030 vyplatí na podpoře solárů podle údajů Nejvyššího kontrolního úřadu až neuvěřitelný bilion korun.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval