Doba čtení:1 m, 44 s
Foto: pdz.com
Foto: pdz.com

Australská společnost Prairie Mining oznámila, že úspěšně dokončila důležité kroky na cestě k novému černouhelnému dolu u polského Lublinu. Jeho výstavba by měla začít do tří let.

Důl vznikne vedle stávajícího dolu Bogdanka z roku 1982, který se může pochlubit nejnižšími náklady na těžbu v Evropě a roční produkcí okolo devíti milionů tun. Právě nad jeho provozovatelem, firmou Bogdanka Lubielski Wegiel, vyhrála společnost Prairie na konci března u varšavského správního soudu právní bitvu o exkluzivní licenci. Tu jí polská vláda rozšířila na konci roku 2015.

Čtěte také:
Bývalí horníci v Polsku chtějí deputátní uhlí
Energetickou bezpečnost Polska zajistí jen uhlí

Velký zájem o tento nerostný poklad, jehož zásoby se odhadují na 170 milionů tun, je pochopitelný. Lublinský region má za sebou dlouhou historii těžby, zdejší podloží je příhodně měkké, a přesto geologicky stabilní, blízká železnice je elektrifikovaná a disponuje dostatečnou rezervní kapacitou. Poskytuje navíc černé uhlí špičkové kvality, které svou výhřevností a popelnatostí vyniká zejména ve srovnání s uhlím z Kolumbie a Ruska, které představuje většinu evropského importu.

Studie ekonomických přínosů zpracovaná firmou Deloitte odhaduje, že díky novému dolu by mohlo vzniknout na dva tisíce přímých a deset tisíc nepřímých pracovních míst. Projekt by navíc obyvatelům okolních obcí přinesl podstatné zvýšení životního standardu a rozvoj infrastuktury i zdravotních a sociálních služeb. Také z těchto důvodů lublinská samospráva rozvoj důlní činnosti v regionu, který patří k nejchudším v Polsku i v EU, vítá.

Podle výsledků předběžné studie udržitelnosti má projekt potenciál stát se špičkovým dolem s nízkými náklady pohybujícími se jen okolo 600 korun na tunu a životností 24 let při roční těžbě 6,3 milionů tun. Moderní technologie navíc umožní pružně diverzifikovat nabídku výsledného produktu a vyhnout se tak riziku závislosti na jednom klíčovém odběrateli.

Společnost Prairie hodlá nový důl otevřít v roce 2023. Při průměrné roční těžbě 6,3 milionu tun metodou stěnování s výtěžností 82 procent by měl být v provozu čtvrt století.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Největší evropský těžař vyhodil šéfa

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa