Čínští horníci vyhráli odškodné za nucené práce

OKD potřebuje více než miliardu korun měsíčně. Foto: morgueFile.com

Nuceně nasazení horníci vyhráli soudní při a získali odškodnění. Foto: morgueFile.com

Čínští horníci vysoudili omluvu a finanční kompenzace od japonské společnosti Mitsubishi Materials. Během druhé světové války desítky japonských společností zneužívali čínské dělníky na nucené práce. Mitsubishi Materials Corporation včera uzavřela dohodu o odškodnění tisíců nuceně nasazených.

Dohoda byla podepsána v Pekingu se třemi bývalými pracovníky podniku, kteří ve sporu zastupovali více než tři tisíce obětí nucených prací. Na počátku roku 1940 bylo do Japonska zavlečeno přibližně čtyřicet tisíc Číňanů, aby v japonském průmyslu nahradili chybějící Japonce. Mnozí z nich zemřeli kvůli násilí nebo na podvýživu.

Čtěte také:
Japonsko se od uhlí neodvrací
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli

Mitsubishi Materials zaplatí každé oběti a její rodině patnáct tisíc dolarů. Nuceně nasazení pracovali v deseti uhelných dolech, které tehdy provozovala společnost Mitsubishi Materials. Společnost se dle svého prohlášení snaží najít všechny oběti. Celkem bude vyplaceno přibližně 56 milionů dolarů, pokud se podaří dohledat všechny oběti nucených prací v dolech.

Při podpisu dohody společnost vyjádřila svou upřímnou omluvu ohledně své historické zodpovědnosti vůči svým bývalým zaměstnancům. Společnost rovněž uvedla, že na místech bývalých dolů vybuduje památníky.

Dohoda o odškodnění vznikla po dvou letech od podání několika žalob na společnost Mitsubishi Materials od různých skupin poškozených. Japonská vláda dlouho trvala na svém stanovisku, že veškeré válečné odškodnění bylo uhrazeno dle poválečných mírových smluv, a že se Čína vzdala svého práva prosazovat případné škody podepsáním smlouvy z roku 1972, díky které se navázaly diplomatické vztahy mezi Pekingem a Tokiem.

Japonské ministerstvo zahraničí potvrdilo existenci nucených prací během druhé světové války až v průběhu roku 1990, poté co byly na jeho počátku nalezeny písemné dokumenty, dokazující nasazení Číňanů na nucené práce v Japonsku. Dohoda o odškodnění je vůbec první, kterou společnost uzavřela. V loňském roce se Mitsubishi Materials omluvilo americkým válečným zajatcům za to, jak s nimi bylo zacházeno ve vězení během války.

Podobnou dohodu o odškodnění uzavřeli nejméně dvě další japonské společnosti – Kajima Corporation a Nishimatsu Corporation, když přijali podobná opatření k vyrovnání s menšími skupinami nuceně nasazených dělníků.

Mohlo by vás zajímat:
Čína propustí přes milion horníků
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Sto tisíc čínských horníků jde na dlažbu