Aktivisté Křetínského v plzeňské teplárně nechtějí

Podle záměru města Plzeň a miliardáře Daniela Křetínského, který už schválili zastupitelé v prosinci, se k 1. lednu 2019 vytvoří společný podnik, v němž EPH získá 35procentní podíl a zbytek bude města. Foto: EPHOLDING

V Plzni vznikla občanská iniciativa Teplárna Plzni, která chce zabránit připravované fúzi městské firmy Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou z holdingu EPH Daniela Křetínského.

Usiluje o zachování plzeňské teplárny ve výlučném vlastnictví města, uvedli zástupci iniciativy Josef Rajtmajer a Pavel Růžička. Fúzi mají schvalovat zastupitelé města 24. května.

Čtěte také:
Křetínský vydělal miliardy
Křetínský kupuje rádia za miliardy

Iniciativa Teplárna Plzni požaduje, aby strany, které fúzi podporují, kandidovaly s tímto programem v podzimních komunálních volbách a nechaly o tak významném kroku rozhodnout voliče. Navrhne to zastupitelům. Teplárna Plzni dále tvrdí, že informovanost občanů o prodeji teplárny je minimální a chce jim poskytovat více informací na www.teplarnaplzni.webnode.cz a na www.facebook.com/teplarnaplzni.

Teplo je strategická komodita, kterou by po vzoru zemí západní Evropy měl vlastnit stát, popřípadě obce. Je tedy v zájmu města zachovat současný stav, kdy je teplárna v jeho stoprocentním vlastnictví, tedy přesně tak, jak strany před posledními volbami slibovaly,“ uvedla iniciativa. Podle ní může fúze prodražit teplo, teplou vodu, svoz i likvidaci odpadu.

Podle záměru města a miliardáře Daniela Křetínského, který už schválili zastupitelé v prosinci, se k 1. lednu 2019 vytvoří společný podnik, v němž EPH získá 35procentní podíl a zbytek bude města. Nyní se dokončuje projekt fúze a akcionářská dohoda, které mají ze devět dnů schvalovat zastupitelé. EPH má vložit do firmy Plzeňskou energetiku, jejíž hodnota má váhu 27procentního podílu. Zbylých osm procent akcií uhradí EPH hotově 500 miliony korun, které využije městská teplárna na snížení současného zadlužení na méně než polovinu. Město vloží do podniku firmu Plzeňská teplárenská s novou spalovnou odpadu.

Existovala i varianta, aby teplárna šla samostatnou cestou. Musela by ale kvůli novým emisním limitům EU do poloviny roku 2021 modernizovat dva kotle za 1,5 miliardy korun. Spojením s modernizovanou Plzeňskou energetikou mají náklady na obnovu městské teplárny klesnout na třetinu.

V představenstvu společné firmy má mít město tři členy, z nichž jeden bude předsedou. Zbylé čtyři navrhne EPH; Křetínský chce mít možnost rychle manažersky rozhodovat o provozu bez nutnosti politických dohod. Ve 12členné dozorčí radě bude mít město polovinu členů včetně předsedy a místopředsedy, dvě místa obsadí EPH a zbytek zaměstnanci.

Loni v listopadu oznámila KSČM Plzeňského kraje, že chce vyhlásit místní referendum kvůli připravované fúzi. Shání podpisy pod petici. K vyhlášení plebiscitu jich potřebuje přes 17 tisíc, desetinu obyvatel Plzně.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje