
Deset odpůrců prodeje uhelných dolů v německé Lužici českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) dnes zhruba 45 minut pouštělo před švédskou ambasádou v Praze zvukový záznam hluku rypadla.
Česká firma doly a elektrárnu koupila od švédského koncernu Vattenfall, prodej ale ještě neschválila švédská vláda. Aktivisté ji proto žádají, aby prodej zamítla. Podobné protesty se v těchto dnech konají nejméně ve 13 evropských zemích.
Čtěte také:
Ekologové si brousí nože na českého miliardáře
Lužické obce se bojí o osud Vattenfallu
Desítka aktivistů držela před vstupem do velvyslanectví transparenty s nápisy „Neprodávejte budoucnost Lužice uhlobaronům!“ a vyzývala švédskou vládu, aby uhlí z Vattenfallu nechala raději v zemi. Kromě hlasitého zvuku rypadla pouštěla varování v angličtině a švédštině, že s podobným zvukem by v případě rozšíření dolů museli lidé v Lužici žít další desítky let a tisícům by hrozilo nucené vystěhování. Na zhruba hodinový protest dohlížela policie.
„V květnu budou lidé z celé Evropy v rámci akce Ende Gelände blokovat důl, který chce EPH v Lužici koupit,“ uvedla mluvčí iniciativy „Limity jsme my“ Petra Němcová.
S ředitelem české pobočky organizace Greenpeace Davidem Murphym půl hodiny jednala na ambasádě švédská velvyslankyně Annika Jaganderová. Bavili se mimo jiné o klimatických změnách a pátečním podpisu Pařížské klimatické dohody v New Yorku a naplňování jejích cílů.
Křetínského EPH se tendru na německá hnědouhelná aktiva Vattenfallu účastnil společně s PPF Investments nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. V lužických lomech, které chce EPH koupit, se každoročně vytěží 60 milionů tun hnědého uhlí, tedy 1,7krát více než ve všech povrchových dolech v ČR dohromady.
Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Sjednotí Rusko energetiku EU?