Doba čtení:2 m, 42 s
V pořadu Rozstřel se střetli ředitel organizace Kverulant Vojtěch Razima (na snímku vpravo) se zástupcem ekologické organizace Greenpeace Janem Rovenským. Koláž iUHLI

Ekologičtí aktivisté stvořili novou ideologii, vmetl ředitel organizace Kverulant Vojtěch Razima zástupci ekologické organizace Greenpeace Janu Rovenskému v pořadu Rozstřel na idnes.cz s tím, že často deklarované ušlechtilé ekologické pohnutky jsou mnohdy jen zástěrkou pro miliardový „eko“ byznys.

„Já se obávám, že už desítky let je ekologický aktivismus něco, co už nepřináší hodnoty,“ řekl Vojtěch Razima. Zpočátku 90. let podle něj šlo hlavně o ochranu životního prostředí. To se již radikálně zlepšilo a aktivisté začali svou činnost politizovat, což v důsledku vedlo k přimíchávání biopaliv nebo zavedení emisních povolenek. Aktivisty viní také z toho, že z diskuse o globálním oteplování se stal souboj dvou stran, které na sebe pouze pokřikují své argumenty.

Čtěte také:
Uhelná komise připraví 3 cesty útlumu
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Rovenský připustil, že činnost některých ekologických organizací může být sporná. Nelze však podle něj říci říct, že ekologické organizace jsou primárně špatné.

Oba aktivisté se střetli i v pohledu na energetickou budoucnost České republiky. Padl i dotaz na to, kdy konkrétně by Česko mohlo zavřít elektrárny spalující fosilní paliva. „Třetinu uhelných elektráren bychom mohli zavřít zítra,“ uvedl Rovenský. Česko by podle něj pouze přestalo vyvážet elektřinu do zahraničí. Zbytek uhelných elektráren lze nahradit do roku 2030. Netýká se to však tepláren, které produkují kromě elektrického proudu i teplo, domnívá se.

S tím však Razima nesouhlasil. „To je naprosto absurdní, protože to nemáme čím nahradit,“ řekl v reakci. Uvedl také, že sám nemá recept na to, jak je se přímo zbavit uhlí. Uvědomuje si, že uhlí je cenná surovina například pro chemický průmysl. „Spalovat uhlí ve velkém asi není úplně nejrozumnější záležitost. Asi bychom se měli pokoušet ho nahradit něčím, co dává smysl, mně ten smysl dává jádro,“ uvedl Razima s tím, že tlak ekologických aktivistů způsobí v biudoucnu zdražování paliv a obrovské investice ze státního rozpočtu.

Rovenský připustil, že investice do obnovitelných zdrojů budou v řádu v řádu stovek miliard. Velké investice však podle něj vyžadují jak obnovitelné zdroje, tak i ty ostatní. Ocenil, že Česko se připojilo k závazku EU dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. „Jdeme dobrým směrem, ale ne dostatečně rychle,“ dodal.

„My nebude uhlíkově neutrální v roce 2050 ani náhodou,“ reagoval ředitel organizace Kverulant. I když celá EU bude uhlíkově neutrální, nestane se podle něj vůbec nic.

Kverulant je obecně prospěšná organizace, která se věnuje řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. „Když mocní nehraji s veřejností fér, bráníme ji a dosahujeme konkrétních, pozitivních změn ve veřejném životě. Kverulant ctí právní řád, pochybné postupy se mu příčí. Jeho silou je důkladné využití všech zákonných možností, zájem a podpora veřejnosti,“ píše o sobě na webových stránkách organizace.

Greenpeace je nevládní enviromentální organizace s pobočkami ve více než padesáti zemích světa. Počátky této globální organizace sahají až do roku 1971. Cílem hnutí je zajistit schopnost Země udržovat život ve vší jeho rozmanitosti. Kampaně organizace se týkají například změny klimatu, odlesňování, nadměrného rybolovu, ale i jaderné hrozby.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou