Doba čtení:1 m, 52 s
Solární park, zčásti instalovaný v oblasti, kterou UNESCO klasifikuje jako „biosférickou rezervaci“, ohrozí několik chráněných druhů. Foto: pixabay.com

Občanští aktivisté ve francouzském regionu Alpes-de-Hautes-Provence na jihovýchodě Francie již dva roky vedou kampaň proti rostoucímu počtu solárních elektráren v chráněné přírodní oblasti kolem hory Lure. Místní úřady a investoři parků ale tvrdí, že elektrárny jsou „nezbytnými“ projekty v boji proti změně klimatu.

Podle aktivistů však tyto projekty jsou „destruktivní“ pro biologickou rozmanitost a krajinu. „Podívejte, všechno zničili,“ řekla pro france24.com 62letá herečka Sylvie Bitterlinová před bezpečnostním plotem zbrusu nové solární farmy. Na sedmnáctihektarovém pozemku nahradilo garrigue neboli křoviny v Provence několik tisíc solárních panelů.

Podle provozovatele, kanadské společnosti Boralex, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie, bude lokalita vyrábět 14,9 megawatthodin elektřiny. Ředitel společnosti Boralex Jean-Christophe Paupe tvrdí, že park je „nepostradatelným příspěvkem v době, kdy Francie zaostává v rozvoji obnovitelných zdrojů energie“.

Levná a zelená elektřina pro investory? Kde vzít a nekrást?

Bitterlinová však s blížícím se dokončením projektu neskrývá svou frustraci a hněv. Od roku 2019 bojuje spolu s dalšími členy místní občanské skupiny Elzéard, Lure en résistance zuby nehty za to, aby se elektrárna nezprovoznila. Tvrdí, že solární park, zčásti instalovaný v oblasti, kterou UNESCO klasifikuje jako „biosférickou rezervaci“, ohrozí několik chráněných druhů.

„Říkají nám, že Provence má špatnou půdu, že v ní nic není. Ale to je naprostá lež. Máme léčivé rostliny, tymián, rozmarýn, orchideje… Jsou to fantastické rostliny, které jsou domovem chráněných druhů. Jde o život,“ říká Bitterlinová, který se stal mluvčí hnutí. „Kam se poděla ekologie, když kvůli výrobě energie kácíme lesy a ničíme biologickou rozmanitost?“

Podle Pierrota Pantela z Národního sdružení pro biodiverzitu (ANB), který se případu ujal jménem kolektivu Elzéard, bylo v oblasti zaznamenáno 88 druhů živočichů. Patří mezi ně několik chráněných druhů ptáků, motýli, jako je alexanor se žlutými a černými křídly, a ještěrky, jako je ještěrka okatá – největší v Evropě. „Mnoho živočichů během stavebních prací uprchlo ze svého prostředí nebo uhynulo,“ říká.

Paupe ale tvrdí, že farma „dokonale odpovídá francouzským a evropským ambicím v oblasti energetické transformace“ a je „nezbytná v boji proti globálnímu oteplování“. „Co je pro biodiverzitu nebezpečnější: narušení klimatu nebo fotovoltaické panely?“ vtipkuje.