Alpha nepropustí 750 horníků ve Virginii

Ilustrační foto: commons.wikimedia.org

Americká těžařská společnost Alpha Natural Resources nepropustí zhruba 750 zaměstnanců v Západní Virginii, kterým v létě hrozila hromadná výpověď. Těžit uhlí dál budou v osmi dolech. Firma o tom informovala na svých webových stránkách. Dlouhodobější výhled bude i nadále záviset na tržních cenách a poptávce.

Když Alpha v létě možné propuštění oznámila, odůvodnila to špatnou situací na domácích i mezinárodních trzích a také vládními regulacemi. V červenci horníkům v Západní Virginii sdělila, že bude propouštět v 11 dolech a přidružených pracovištích. Tyto doly produkují kolem tří čtvrtin energetického uhlí pro výrobu elektřiny a zhruba čtvrtinu koksovatelného uhlí k výrobě oceli.

Varování přišlo ve stejnou dobu jako celonárodní schůze, jež řešily vládní návrh na snížení karbonových emisí z uhelných elektráren. Výsledkem bylo vzájemné osočování mezi Demokraty a Republikány, kteří vinili z propuštění horníků prezidenta Baracka Obamu. Následné volby pak byly pro Republikány v Západní Virginii i celonárodně úspěšné.

Alpha Natural Resources patří k největším americkým těžebním firmám. Těží uhlí ve státech Virginie, Západní Virginie, Kentucky, Pensylvánie a Wyoming. Uhlí dodává zákazníkům na pěti kontinentech.