Doba čtení:1 m, 33 s
Uhelná elektrárna. Ilustrační foto: Imagio.cz

Česká strojírenská firma Alta chce u jihosrbského města Sjenica postavit tepelnou elektrárnu za přibližně 800 milionů eur. To je v přepočtu více než 22 miliard korun. Podle srbského listu Politika chce Alta v rámci téhož projektu také modernizovat dva uhelné doly v blízkosti Sjenice – Štavalj a Soko – a ještě jeden nově otevřít. Ročně by se tam měly těžit nejméně tři miliony tun uhlí. Štavalj a Soko nyní ročně dodávají kolem 200.000 tun uhlí. S odkazem na informace agentury APA a srbská média to napsala ČTK.

Bělehradský deník Blic uvedl, že pokud bude kontrakt podepsán do poloviny roku 2015, jak Češi doufají, mohla by elektrárna zahájit provoz v roce 2019. Financování projektu, o němž se už jedná dva roky, je ale prý stále nejasné. Srbský ministr energetiky Aleksandar Antić řekl, že Srbsko se vzhledem k nedávné úvěrové dohodě s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) nemůže pouštět do žádného projektu, který by vyžadoval úvěrové garance státu.

Veřejný dluh Srbska podle nedávných informací médií už dosahuje téměř 70 procent hrubého domácího produktu (HDP). V úvahu by proto podle ministra připadal jiný způsob financování, něco jako partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Alta sdružuje několik strojírenských firem – výrobce obráběcích strojů ŠKODA MACHINE TOOL, TOS KUŘIM-OS a ČKD BLANSKO-OS nebo dodavatele technologických celků pro hlubinnou a povrchovou těžbu SE-MI Technology. V roce 2012 vznikla společnost ALVEL, která je společným projektem Alty a ruské společnosti TVEL. Firma působí v oblasti jaderné energetiky.

Skupina Alta loni zvýšila tržby o 15,5 procenta na 12,5 miliardy korun. Skupina také zvýšila zisk. Po zdanění vydělala 304,4 milionu Kč. To je více než dvojnásobek zisku z roku 2012. Alta je tradičně aktivní především v Rusku, Kazachstánu, Bělorusku a na Ukrajině. Chce ale působit i v jiných zemích, například v Turecku.