Doba čtení:1 m, 57 s
Americká společnost Holtec by v Česku chtěla budovat malé modulární reaktory.

Podle zástupců amerických energetických firem je Česká republika pro Američany ideálním partnerem a v budoucnu se může stát jaderným centrem Evropy, které bude vyrábět elektřinu nejen pro vlastní potřebu, ale také pro okolní země, třeba pro válkou zasaženou Ukrajinu v rámci její hospodářské obnovy, napsal server E15.cz.

„Česko ve srovnání s ostatními evropskými státy opravdu vyčnívá. Není to sice největší země, má však bohaté zkušenosti a hlubokou míru expertizy v nukleární energetice,“ uvedl pro E15.cz Rick Springman ze společnosti Holtec, která se zabývá malými modulárními reaktory.

„Například Polsko, kam se momentálně také chystáme, nemá takové schopnosti vyrábět jadernou energii jako Česko. Proto nám dává velký smysl s vámi spolupracovat nejen na úrovni vlád, průmyslu, ale i výzkumných ústavů a univerzit,“ uvedl ředitel prodeje NuScale Power Scott Rasmussen. Podle něj ale bude zásadní, aby Češi se svými projekty neotáleli, protože země, která spustí malé reaktory jako první, má největší potenciál stát se v tomto odvětví regionálním lídrem.

Uchazeči o výstavbu Dukovan mají na nabídky ještě dva týdny

Podle obou manažerů komerční využití nukleární energie zažívá jak v Evropě, tak v USA velké znovuzrození, především kvůli energetické krizi, která vyvolala ve světě poptávku po spolehlivých zdrojích energie. „Levná, spolehlivá a bezemisní elektřina je dnes základem pro fungování jakékoli ekonomiky. V příštích letech ji budou potřebovat automobilky i technologické giganty typu Amazon či Google. Když budete mít dostatek takové energie, můžete do své země snadno přilákat výrobce klíčových technologií,“ upozornil Springman.

Obě společnosti podepsaly memoranda o spolupráci s tuzemskou skupinou ČEZ. Holtec v současné době dává dohromady pracovní tým, který by měl v Česku stavět malé modulární reaktory SMR-160. Na projektu se podílí také plzeňská Škoda JS a korejská společnost Hyundai Engineering and Construction. Budovat malé reaktory v Česku plánuje i NuScale s tím, že chce prozkoumat možnost konverze zaniklých uhelných elektráren na SMR.

Holtec a NuScale odhadují, že první malý jaderný reaktor by mohl být v Česku zprovozněn v roce 2032. Zástupce Holteku si nicméně myslí, že Evropská unie bude nucena slevit ze svých ambiciózních klimatických cílů a bude používat fosilní paliva ještě ve třicátých letech, dokud nové technologie, které by je nahradily, nebudou hotové. Obnovitelné zdroje energie se podle amerických firem jádru ve spolehlivosti dodávek nevyrovnají.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa