Americká těžařská firma koupila důl v Kanadě

Oblast dolu Donkin z leteckého snímku. Foto: Mining.com

Černouhelný důl Donkin, který se nachází na kanadském ostrově Cape Breton v Novém Skotsku, bude mít nového majitele. Jeho majoritní vlastník, firma Glencore, totiž prodal svůj 75procentní podíl jednoho z největších ložisek uhlí v Severní Americe americké společnosti Cline Group. Kanadská firma Morien Resources, která vlastní zbývající čtvrtinu projektu Donkin, oznámila, že se vzdá svého předkupního práva, jež by umožňovalo získat kontrolní podíl v dole. Informoval o tom kanadský server The Chronicle herald.

Firmy Morien a Glencore do projektu, který má všechna potřebná povolení, od roku 2006 investovaly 43 milionů dolarů.  Znovuotevření projektu, který se nachází méně než 30 km od přístavu v Sydney, se připravovalo osm let.  Od doby, kdy vláda Nového Skotska udělila povolení pro těžbu uhlí. Firma Devco kopala tunely v dole Donkin v 80. letech. Projekt byl ale ještě před otevřením dolu kvůli poklesu cen uhlí ukončen.

Firma Morien uvedla, že chce spolupracovat s Cline Group a vládou Nového Skotska, získala potřebné konečné povolení a přiblížila se tak komerční těžbě uhlí.

Podle odhadů má mít důl Donkin rezervy ve výši nejméně 480 milionů tun uhlí v hodnotě více než miliardy dolarů.  Podle serveru Dailycommercialnews.com má díky projektu v prvních pěti letech výstavby vzniknout zhruba 8500 pracovních míst.  Příspěvek k HDP kanadské provincie má během fáze vývoje činit 483 milionů dolarů.

Uhlí se v uhelné pánvi Sydney těží od počátku roku 1860.