Doba čtení:2 m, 7 s
Ilustrační foto: Imagio.cz
Ilustrační foto: Imagio.cz

Zemní plyn loni ve výrobě elektrické energie ve Spojených státech téměř dostihl uhlí. Ve druhé polovině roku už americké elektrárny vyráběly s pomocí plynu více energie než z uhlí.

Podle údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) si uhlí za celý rok zachovalo v produkci elektřiny první pozici a ta činila v průměru 1,4 miliardy megawatthodin (MWh) denně. Spotřeba plynu ve výrobě energie ale dosáhla rekordních 1,3 miliardy MWh denně, sdělila EIA.

Čtěte také:
Google jede na uhlí, ale nepřiznává to
Dvojí tvář ekologa Obamy

Úřad také uvedl, že v sedmi z 12 měsíců loňského roku se více elektřiny produkovalo s pomocí plynu než uhlí, včetně všech šesti měsíců druhého pololetí. K dočasnému vzestupu spotřeby uhlí vedla zejména loňská krutá zima, od té doby však byla řada uhelných elektráren odstavena. Za celý rok elektrárenské společnosti uzavřely rekordních 15 tisíc megawattů výkonu uhelných elektráren a pokračovaly v přechodu na levný plyn.

Ještě v roce 2005 se uhlí podílelo na zhruba polovině americké produkce elektřiny, zatímco plyn k ní přispíval pouze 19 procenty. Od svého maxima z roku 2007 ale podíl uhlí klesá, a nyní se oba zdroje podílejí na produkci zhruba třetinou, uvedla EIA. „Břidlicová revoluce“ srazila v USA ceny plynu přibližně na pětinu úrovně v Evropě a sedminu asijské úrovně, což odstartovalo masový přechod elektráren na plyn.

Vedle cen k této revoluci významně přispívá také politika Obamovy administrativy, která je vůči uhlí velmi negativní. Nedávno například zavedla, jako součást rozsáhlejších budoucích opatření, moratorium na nové licence na těžbu uhlí na federálních územích.

Protiuhelná politika vyvolává napětí a prezident Barack Obama již dokonce čelí několika žalobám. Podle těžařů chce prezident uhelný průmysl, který zaměstnává a živí statisíce lidí, zlikvidovat. „Vláda v regulačních výnosech napsala na 25 milionů slov. To je 38krát více, než jich je v Bibli. Tato regulace způsobila uzavření 411 bloků uhelných elektráren a snížila podíl uhlí na výrobě elektřiny z 52 procent na současných 40. To vše bez jakýchkoli ekologických benefitů,“ uvedl Robert Murray, generální ředitel a zakladatel těžební společnosti Murray Energy, která zaměstnává více než 7 500 lidí v šesti státech.

Ceny uhlí v posledních letech kvůli slábnoucí poptávce výrazně klesají, což vede k bankrotům a propouštění u řady těžařských firem. Těžaři již při současných cenách nejsou schopni pokrývat ani náklady na provoz dolů. Útlum produkce uhlí dostává do potíží i celé státy, kde se těží.

Mohlo by vás zajímat:
Obamovy plány budou drtit uhlí
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou
Americké vánoce jsou energetickou bombou