Doba čtení:1 m, 16 s
Velvyslanec Spojených států amerických v ČR Bijan Sabet si mj. prohlédl lom Jiří. Foto: wikipedia.org

Sokolovskou uhelnou a SUAS GROUP v minulém týdnu navštívil velvyslanec Spojených států amerických v ČR Bijan Sabet. Na místě se seznámil s přípravou studie na výstavbu malého modulárního reaktoru.

Na studii, která by měla ukázat vhodnost lokality Elektrárny Tisová či komplexu ve Vřesové, získala Sokolovská uhelná dotaci z amerického programu Phoenix.

V budově Sokolovské uhelné a SUAS GROUP na Starém náměstí v Sokolově uvítal ambasadora předseda představenstva skupiny Jan Filip. Poté americká delegace zamířila na vyhlídku Marie, kde si velvyslanec Bijan Sabet prohlédl lom Jiří. Člen představenstva SUAS GROUP Martin Čermák jej informoval o provozních parametrech posledního povrchového uhelného lomu v Karlovarském kraji.

Odborníci: Nárůst OZE vyvolá obrovské náklady na posílení sítí

„Hovořili jsme také o zbývajících dobyvatelných zásobách a o faktorech, které povedou k postupnému útlumu těžby uhlí,“ uvedl Čermák. Jednou z možností, jak by bylo možné v budoucnu zajistit dostupné dodávky elektrické energie a tepla bez zátěže pro životní prostředí, by mohla být právě instalace malého modulárního reaktoru v regionu.

Dalším cílem delegace se stala Elektrárna Tisová, kde se s hosty setkal místopředseda představenstva Sokolovské uhelné Marcel Friml. O tom, jak pokračuje odborné posuzování lokalit vytipovaných pro umístění reaktoru, diskutoval s velvyslancem projektový manažer Adam Peteřík, který upozornil, že je nutné oblasti hlouběji zkoumat i ze seismotektonického hlediska. Velvyslanec Bijan Sabet se zajímal rovněž o technické vzdělávání v kraji a o oblast lázeňství.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa