Američtí horníci válčí se zeleným Obamou
Jeden z amerických států, Západní Virginie je ekonomicky závislý na těžbě a zpracování uhlí. Typickým příkladem je okres Boone s téměř devíti tisíci obyvateli. Více než polovina lidí je tu zaměstnána v dolech. Spojené státy se ale snaží zbavit své závislosti na podobných palivech, což nadále odstrkuje Západní Virginii do kouta. Zdejší horníci, na jejichž výdělku často závisí celé rodiny, tak vedou válku s prezidentem Obamou, který je vášnivým advokátem alternativní zelené energie.
„Obávám se, že nám Obama zavře doly a my tu pojdeme hlady,“ řekl mi loni na sjezdu Republikánské strany v Tampě jeden z delegátů za Západní Virginii, který si stejně jako ostatní delegáti za svůj stát na hlavu ostentativně nasadil hornickou helmu. Téma přinesl časopis Lidé a Země. Práce v podzemí v porovnání s jinými odvětvími v Západní Virginii vynáší dvakrát až třikrát více než průměrný roční výdělek v tomto státě. Ten dnes činí pouhých 21 tisíc dolarů. Jen pro srovnání, v sousední Virginii je průměrný plat vyčíslen na 47 tisíc. Federální vláda se od „špinavého uhlí“ odklání, v horizontu pěti let má zdejší produkce poklesnout až o 40 procent, což by znamenalo ztrátu tisíce pracovních míst, píše autor článku Eduard Freisler.
„Tuhle práci máme v rodině, těží už třetí generace,“ říká mi zhruba 50letý horník v jedné zapadlé hospodě v městečku Garrison v okrese Boone. Tento muž povislých rysů, vodnatých očí a hustého obočí rád, tak jako řada místních říká, že zavřít doly znamená zhasnout v Západní Virginii „všechna světla“. „Jdou po nás hlavně ekologové zpoza kopce,“ dodává trpce tento muž, který se představuje jako Randy. Odkazuje na vládní či neziskové organizace, které bojují za životní prostředí. Mnohé z nich lze nalézt ve Virginii, která přiléhá k Washingtonu. Horníci ze Západní Virginie například nyní s ekology svádějí bitvu o takzvanou techniku těžení na povrchu hory. Tato metoda sice umožňuje těžit uhlí snadněji a ekonomičtěji, po těžbě ale na povrchu zůstává uhelný prach a sutiny, které se po svazích kopců dostávají do řek v údolí. Ohrožená je tak podle ekologů například malebná řeka Potomac, po níž se dá kánoí sjet až do Districtu of Columbia.
Slova „zpoza kopce“ vystihují rozdílnost a vzdálenost obou světů. Podle horníka Randyho za kopcem žijí namyšlení lidé, kteří si nevydělávají poctivou prací tak jako on a lidé v Západní Virginii. „Ještě o nás rozšiřují ohavné fámy, že jsme omezení, bez smyslu pro humor, s násilnou povahou…“ Randyho hlas se odmlčí, jakoby na důkaz, že o podobných historkách nemá smysl ani mluvit. Stejně jako o politické náklonnosti zdejších obyvatel. I přes dotace, které do Západní Virginie demokraté posílají, lidé většinou volí Republikánskou stranu, která hlásá politiku soběstačnosti, nezávislosti a nízkých dotací. Demokrata v Bílém domě Západní Virginie naposledy zvolila v 90. letech, a to konkrétně Billa Clintona. Randy vysvětluje politickou náklonnost většiny obyvatel Západní Virginie směrem k republikánům jednoznačně: „Republikáni nás nechají na pokoji, a navíc nás brání proti bludům ekologů.“
Související články