Američtí těžaři žalují Obamu

Americký prezident Barack Obama

Americká těžební společnost Murray Energy žaluje vládu prezidenta Baracka Obamy. Důvodem jsou nové ozonové normy, které prý postihnou tamní uhelný sektor.

Firma Murray Energy se sídlem ve státu Ohio tvrdí, že nové normy, jež by měly snížit práh pro přízemní úroveň ozonu na 70 jednotek na miliardu, nastaví laťku tak vysoko, že ani některé národní parky se tomuto požadavku nebudou schopny přizpůsobit.

„Obamova vláda v posledních sedmi letech provádí regulační nájezd proti americkému uhelnému průmyslu a proti  tisícům dobře placených míst s dobrými benefity, které uhelný průmysl nabízí,“ uvedl generální ředitel a zakladatel společnosti Murray Energy Robert Murray. Dodal, že nová norma je jen další protiprávní a devastující akcí, která se zaměřuje na zničení těchto pracovních míst.

Čtěte také: Obamovy plány budou drtit uhlí

Murray Energy se označuje za největší uhelnou společnost v soukromých rukou ve Spojených státech. Zaměstnává více než 7 500 lidí v šesti státech.

Amerika se bez uhlí stále neobejde. Tato cenná komodita, která kdysi obstarávala polovinu energie v zemi, nyní pokrývá zhruba 40 procent. V roce 2040 by to mělo být 34 procent. Na úkor uhlí mají posilovat především zemní plyn a obnovitelné zdroje. Američtí těžaři zažívají těžké časy. Téměř každý měsíc je uzavřen nějaký americký důl.

Mohlo by vás zajímat:
Co způsobí Obamův zelený plán?