Analytici: Elektřina mírně zlevní

Ilustrační foto: Imagio.cz

Cena elektřiny pro konečné zákazníky by měla příští rok mírně klesnout. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Meziročně totiž poklesly ceny tzv. silové elektřiny, která tvoří neregulovanou složku ceny elektřiny, a dodavatelé ji tak mohou stanovit sami. Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora kupovali loni v říjnu obchodníci megawatthodinu silové elektřiny za 38,3 eur (asi 1053 Kč), zatímco nyní pořizují elektřinu za 34,5 eur/MWh (asi 949 Kč), tedy asi o deset procent levněji.

„Protože silová část účtu za elektřinu představuje pro domácnosti kolem 40 procent, pokles celkových cen elektřiny pro domácnosti se bude pohybovat zřejmě kolem dvou až tří procent,“ řekl Gavor. Pokles cen elektřiny v důsledku propadu cen silové elektřiny na burzách předpovídá i Jana Poncarová z Energetické poradny. „Mohlo by se pozitivně promítnout do nových ceníků elektřiny, které budou dodavatelé vyhlašovat letos na podzim,“ míní Poncarová.

Zbylou část ceny pro koncového zákazníka tvoří tzv. regulovaná složka, do které je zahrnuta především cena za distribuci elektřiny. Složku každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Její výši pro příští rok ale zatím neurčil. „Cenové rozhodnutí jako obvykle zveřejníme na konci listopadu,“ uvedl mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Podle něj z dosavadních analýz ERÚ vyplývá, že by regulované ceny by mohly zůstat přibližně stejné, a ceny elektřiny by se tak mohly velmi mírně snížit.