Doba čtení:2 m, 12 s
ČEZ zpřesnil odhad a očekává, že během letošního roku dosáhne provozního zisku EBITDA 55 až 57 miliard korun proti loňským 57,2 miliardy korun. Foto: wikipedia.org VitVit

Pololetní výsledky energetické společnosti ČEZ hodnotí analytici smíšeně. Upozornili, že firma mírně vylepšila celoroční výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy a provozního zisku EBITDA, pololetní čísla ale ovlivnila opravná položka u majetku Severočeských dolů (SD), které do skupiny patří.

ČEZ zpřesnil odhad a očekává, že během letošního roku dosáhne provozního zisku EBITDA 55 až 57 miliard korun proti loňským 57,2 miliardy korun. V hodnotách již nejsou započtená prodaná aktiva v Rumunsku a Bulharsku. Celoroční očištěný čistý zisk pak firma očekává v intervalu 18 až 20 miliard korun proti loňským 22,8 miliardy korun. Dosud ČEZ počítal s celoroční EBITDA v intervalu 54 až 57 miliard korun a očištěným čistým ziskem mezi 17 až 20 miliardami korun.

Důvodem pro zvýšení spodní hranice cíle jsou lepší výsledky segmentu prodej, který se po loňských restrikcích zotavuje rychleji. Připomínám, že upravený čistý zisk slouží jako základna pro výpočet dividend,“ řekl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Podle analytika Fio Banky Jana Raška konkrétně výsledky za druhé čtvrtletí mírně zaostaly za tržním konsensem. „ČEZ neočekávaně zaúčtoval výraznou opravnou položku v dceřiné společnosti Severočeské doly ve výši 8,7 miliardy korun. Tato opravná položka je však nehotovostního charakteru, tudíž neovlivní samotnou hotovostní pozici společnosti, respektive nemá dopad do budoucí výplaty dividendy,“ uvedl.

Analytik České spořitelny Petr Bártek míní, že výsledky naopak potvrdily výrazné oživení spotřeby po loňských lockdownech. „Distribuční objemy i prodeje koncovým zákazníkům v ČR rostly ve druhém čtvrtletí dvojciferným tempem. Výsledky ve výrobě ale byly poznamenány nižší marží z výroby ve fosilních zdrojích i z jádra a EBITDA v tomto segmentu tak klesla meziročně o 19 procent a byla pod naším očekáváním,“ dodal.

Čistý zisk ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl o 89 procent na 1,6 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o dvě procenta na 108,2 miliardy a provozní zisk EBITDA klesl o 18 procent na 31,6 miliardy. Na poklesu čistého zisku se podle ČEZ podílelo zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku v souvislosti se zvýšením klimatických cílů Evropské unie a doporučením české Uhelné komise ukončit spalování uhlí do roku 2038.

Při očištění o mimořádné vlivy, jako jsou opravné položky, klesl čistý zisk ČEZ o 31 procent na 11,3 miliardy Kč. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v rozhovoru s ČTK uvedl, že SD přestanou těžit hnědé uhlí nejpozději do roku 2038 místo dříve plánovaného roku 2050. Hodnota majetku SD před opravnou položkou byla podle něj zhruba 13 až 14 miliard korun.