Doba čtení:2 m, 10 s
Podle ekonoma německé Commerzbank Jörga Krämera opatření vyvolávají iluzi, že velkou část populace je možné ochránit před výrazným růstem cen energií. Foto. pixabay.com

Nová opatření za 65 miliard eur (1,6 bilionu Kč), kterými chce Německo pomoci firmám a lidem vypořádat se s vysokou inflací a drahými energiemi, stačit zřejmě nebudou. Myslí si to ekonom nizozemské banky ING Carsten Brzeski. Podle ekonoma německé Commerzbank Jörga Krämera opatření vyvolávají iluzi, že velkou část populace je možné ochránit před výrazným růstem cen energií.

Brzeski se proto domnívá, že ohlášená pomoc občanům ekonomiku pravděpodobně neuchrání před poklesem. „I když ten oznámený soubor opatření určitou úlevu těm nejzranitelnějším přinese, je diskutabilní, zda ten objem bude stačit na to, aby dopady vyšších účtů za energie zcela kompenzoval,“ uvedl ve zprávě klientům Brzeski.

Mezi návrhy, které chce vláda v Berlíně na pomoc lidem a firmám využít, jsou vyšší dávky domácnostem s nižšími příjmy, další platby studentům a důchodcům, a také zastropování cen elektřiny. Vláda také slíbila, že podpoří snahu Evropské unie zdanit mimořádné zisky energetických společností. Mnoho těchto firem ze současného růstu cen energií těží, což jim přináší násobně vyšší zisky. Veřejnost to většinou nese nelibě.

Vláda projedná státního obchodníka s energiemi

Vláda kancléře Olafa Scholze o sérii návrhů za 65 miliard eur informovala v neděli. O podrobnostech toho ale zatím není moc známo a všechny návrhy ještě nejsou ani kompletní. To znamená, že úplný soubor opatření možná do konce roku fungovat nebude, domnívá se Brzeski. A pokud se firmám nedostane patřičné pomoci, nebo když domácnosti nedostanou sociální podporu, pak „ten balík opatření pravděpodobně nebude stačit na to, aby zabránil situaci, kdy širší ekonomika spadne do recese“, dodal Brzeski.

Krämer z Commerzbank varoval před dalším růstem spotřebitelských cen. K tomu podle něj mohou přispět napnuté výrobní kapacity. Ekonom americké banky JPMorgan Chase & Co Greg Fuzesi pak spočítal, že když vláda lidem sníží účty za energie úhrnem o deset miliard eur, základní inflaci to sníží jen asi o 0,6 procentního bodu.

Podle Fuzesiho teď zůstává příliš mnoho otazníků, než aby bylo možné posoudit přesné dopady vládního návrhu, včetně jeho načasování. Navržený soubor opatření je z hlediska růstové perspektivy sice povzbudivý, zastavení dodávek ruského plynu potrubím Nord Stream 1 ale podle Fuzesiho znamená, že se mohou objevit nová rizika.

Soubor opatření oznámený v neděli zvyšuje v Německu částku určenou na boj s inflací od začátku války na Ukrajině z konce února na 95 miliard eur. Pro srovnání – na řešení dopadů pandemie německá vláda za dva roky vynaložila asi 300 miliard eur (7,4 bilionu Kč).

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa