Doba čtení:2 m, 9 s
Zpoždění o dva týdny je podle analyziků v celém procesu trvajícím 15 až 20 let zcela zanedbatelné. Foto: pixabay.com

Prodloužení termínu pro podání nabídek v českém jaderném tendru projekt neohrozí, uvedli analytici, které oslovila ČTK. Podle nich je v současné situaci vyhovění žádosti jednoho z uchazečů správným krokem k tomu, aby byly předloženy co nejlepší nabídky. Zároveň však upozornili, že je stále potřeba vyřešit financování celého projektu.

Termín pro podání závazných nabídek na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku se prodlouží o dva týdny, uchazeči tak budou mít čas do 30. dubna, uvedly společně ČEZ a ministerstvo průmyslu a obchodu. O prodloužení původního termínu požádala francouzská firma EDF, která to podle ČEZ zdůvodnila interními schvalovacími procesy. Dalším uchazečem je korejská společnost KHNP, která ČTK potvrdila, že se novému termínu přizpůsobí.

Podle analytika společnosti XTB Tomáše Cverny bude mít prodloužení tendru na celkové dokončení projektu minimální dopad. „Poskytnutí více času pro francouzskou EDF je solidárním krokem, který se v konečném důsledku může vyplatit,“ řekl. Mnohem výraznější dopad na harmonogram dokončení projektu podle něj mohou mít v budoucnu například komplikace v dodavatelských řetězcích během stavby.

Vláda chce z výstavby Dukovan udělat výhodu pro region

Jako správný krok hodnotí posun termínu analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. „Pokud jsou v tendru jen dva uchazeči, tak je zcela správné vyjít vstříc rozumnému požadavku jednoho či druhého uchazeče. Zpoždění o dva týdny je v celém procesu trvajícím 15 až 20 let zcela zanedbatelné,“ uvedl.

Dohnal ale zároveň připomněl, že vyhodnocení tendru bude teprve začátkem celého projektu. Důležité bude ještě vyřešit jeho financování, míní. „K tomu je potřeba říct, že bez zapojení státu jako garanta financování nebo výkupní ceny – nebo obou se nelze obejít. Proto je vhodné, aby stát koupil společnosti Elektrárna Dukovany II a Elektrárna Temelín II a na všechno si najal ČEZ. Jen takto by ve starých i nových blocích zůstal soukromý prvek, a byla tak zajištěna efektivita,“ řekl Dohnal.

Harmonogram projektu není kvůli posunu termínu pro předložení nabídek ohrožen ani podle ČEZ. Výstavba prvního reaktoru má začít v roce 2029 a zkušební provoz v roce 2036.

Finální nabídku na stavbu jednoho jaderného bloku v Dukovanech podaly na konci loňského října severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vláda na začátku letošního roku po prostudování nabídek vyzvala EDF a KHNP k podání závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru naopak nepokračuje Westinghouse, jehož původní nabídka nesplnila podle kabinetu podmínky.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa