Doba čtení:3 m, 13 s
Elektrárna Počerady. Foto: ČEZ

Rozhodnutí energetické společnosti ČEZ zatím neprodávat elektrárnu Počerady těžební firmě Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal bylo podle analytiků, které server iUHLI.cz oslovil, správné a racionální. Ponechání Počerad v portfoliu ČEZ je dalším důkazem, jak obtížně se v současné době umísťují investice v energetice, míní energetický expert Jiří Gavor.

ČEZ bude mít nadále ještě jednu možnost k prodeji Počerad. A to k roku 2024, pokud se tak rozhodne. ČEZ získal tyto dvě možnosti v rámci dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí od Vršanské uhelné uzavřeného v roce 2013. Smlouva zabezpečuje dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady, případně i pro ostatní zdroje ČEZ, a to eventuálně až do roku 2060.

„Z mého pohledu se jedná o rozumné rozhodnutí. Z čistě finančního pohledu by prodej elektrárny za 8,1 miliardy korun dle mého modelu nebyl úplně špatnou variantou pro ČEZ. Ve hře je ovšem mnohem více faktorů, jako je nejistota kolem budoucnosti jaderných zdrojů, regulace emisí, podpory obnovitelných zdrojů, cen uhlí a emisních povolenek, ale také samotné změny strategie ČEZ, reagující na měnící se podmínky na evropském energetickém trhu,“ tvrdí analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Za čtyři roky by minimálně některé tyto neznámé faktory měly mít jasnější kontury a management firmy ČEZ tak bude mít více informací k vyhodnocení případného prodeje elektrárny.

Také analytik J&T a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr považuje rozhodnutí neprodat Počerady za racionální, i vzhledem k vývoji trhu s elektřinou ale i s uhlím. Hodnota Elektrárny Počerady z pohledu ČEZ není totiž jen o samotné finanční výkonnosti této společnosti, ale i s ní svázané hodnotě kontraktu na dodávky vršanského uhlí na 50 let. „Dle mého kombinace těchto hodnot nyní daleko přesahuje cenu, kterou ČEZ mohl nyní obdržet. Vzhledem k předpokládanému vývoji kolem prolomení limitů těžby (ČSA ne, Bílina ano) hodnota kontraktu na vršanské uhlí, jak z finančního, tak i strategického jen narostla a možná dokonce i poroste,“ míní Šnobr.

Vzhledem k tomu, že ČEZ se bude moci ohledně uplatnění opce prodeje Počerad rozhodnout ještě jednou, a to v roce 2019 s případným předáním elektrárny v roce 2024, nedokáže si Šnobr představit, že by ČEZ nyní opci na prodej uplatnil. „Bylo by to mimořádně rizikové rozhodnutí. Aktuálním odmítnutím opce si ČEZ ponechal veškeré ´trumfy´ ve vlastních rukou a fakticky nemůže prodělat,“ dodal Šnobr.

Gavor poznamenal, že po ukončení pokusu koupit Slovenské elektrárne a zkomplikování tendru na hnědouhelná aktiva švédského Vattenfallu by ČEZ prodejem získal další cash flow, kterého má nyní dostatek, bez adekvátní možnosti reinvestování. „Pro Tykače to znamená ztracenou, nebo přinejmenším odloženou příležitost integrovat svůj uhelný byznys s elektrárenským, nicméně není to žádná tragédie. Lom Vršany má zajištěnou dlouhodobou pohodlnou existenci a majetkové propojení s Počerady by sice bylo výhodné, ale nic nebrání dalším dodávkám,“ podotkl Gavor.

Při současném nastavení legislativy a regulace v energetickém sektoru EU a při současných nízkých cenách emisních povolenek, které ještě nějakou dobu vydrží dole, než bude plně obnovena účinnost mechanismu obchodování s emisními povolenkami, je výroba elektřiny z uhlí profitabilní, dodal analytik Petr Hlinomaz.

Hlinomaz připomněl, že poslední rozsáhlá modernizace a ekologizace elektrárny Počerady proběhla v letech 1990 až 2000. Nyní Počerady čeká další vlna v letech 2017 až 2019. Uhelné Počerady patří k těm uhelným zdrojům, které mají spíše vyšší externí náklady spojené s výrobou elektřiny, tj. náklady spojené se zátěží životního prostředí. Navíc se dá předpokládat, že emisní normy v EU budou stále přísnější a přísnější. Tyto investice půjdou na vrub ČEZ.

Rozhodnutí firmy ČEZ lze podle Hlinomaze vnímat i v kontextu schválené aktualizované státní energetické koncepce. Ta totiž nemalou měrou počítá s rolí uhlí v energetice a elektroenergetice i v příštích létech, i když tím nepředjímá, zda budou těžební limity prolomeny, nebo ne. Jednoduše řečeno, pro uhlí zůstává, zejména v nejbližších létech, v české energetice prostor.

Více o rozhodnutí ČEZ zatím neprodávat Elektrárnu Počerady firmě Vršanská uhelná zde.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa