Analytik Šnobr: Co čeká firmu ČEZ?

Českou energetiku zasáhne v nejbližších letech proměna, na jakou nebyla zvyklá. A nemůže se vyhnout ani největšímu hráči na trhu s elektřinou, polostátnímu gigantu ČEZ. Republika i největší státní firma by potřebovaly novou a poměrně revoluční vizi, jak se dál při vyrábění elektrické energie chovat a na co sázet. Té se však zatím rozhodně nedostává. V časopise Reportér to napsal energetický analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Pro tzv. velkou energetiku je podle něj důležité, jak se budou prosazovat jednotlivé zdroje energie. V krátkodobém horizontu nyní posiluje role uhlí, které dokáže rychlým spalováním nahradit nestabilitu dodávek energie z větrných a solárních zdrojů. „Osobně jsem však přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska se bude více prosazovat plyn. Pro Evropu je dostatečné množství cest, odkud jej může získávat, a v případě břidlicového plynu, který už proměnil energetiku v USA, má i možnosti jej sama těžit,“ konstatoval Šnobr. Trend rostoucího významu plynu pomalu zesiluje, napovídá tomu i pokračování investic do sítí přepravujících plyn napříč Evropou.

Pokud chce stát prosazovat něco jako rychlou dostavbu jaderných elektráren v této době, bude to muset nejspíš řešit jen na svůj účet. Investovat bude státem 100procentně vlastněná společnost a daňoví poplatníci se mají na co těšit. Vlastnictví 70procentního podílu v ČEZ je při platnosti zákona o obchodních korporacích na takovýto hazard málo. Na prosazení běžných strategických záměrů je zase 70 procent v držení státu zbytečně moc, k tomu by stačil podíl 51 procent, nebo dokonce i jen 34 procent. Zbytek by pak stát mohl ve vhodný okamžik prodat. I když to už je úvaha výrazně dlouhodobá.

„Pojďme si na začátek popsat, jak na tom vlastně ČEZ je. V posledních letech mu klesá jak zisk před zdaněním a odpisy (tzv. EBITDA), tak čistý zisk. Zatímco ještě loni před zdaněním vydělala firma 82 miliard korun, letos to bude někde okolo 70 miliard a v roce 2016 může podle odborných předpovědí EBITDA klesnout až pod 65 miliard korun,“ odhadl analytik.

Na poklesu má podle něj největší podíl klesající cena elektřiny. Dále následky nepovedených investic, ať už je to nákup akcií maďarské energetické společnosti MOL, či investice na jihovýchodě Evropy – v Albánii, Bulharsku či Rumunsku. Za povedený obchod se rozhodně nedá označit ani kontrakt s plynem pro Počerady. Pozici ČEZ nepřispívá ani to, že se stát tváří, jako by byl s veškerým dosavadním fungováním zcela spokojen a jako by neměl důvod nic na zavedené praxi měnit.

Přesto na tom není ČEZ vůbec špatně, alespoň co se finančních prostředků týče. Firma totiž v příštím roce ukončí velkou vlnu investic do vylepšování svých tuzemských výrobních kapacit. A pokles příjmů z prodejů tak vyrovná pokles výdajů na obnovu. „Program obnovy v sobě zahrnoval výstavbu nové paroplynové elektrárny, nové uhelné elektrárny Ledvice, modernizaci Tušimic a Prunéřova. A co víc, ČEZ postupně navýšil výkon svých jaderných elektráren o 360 megawattů, což je tolik, jako kdyby postavil jednu celou menší jadernou elektrárnu,“ uvedl Šnobr. K dobré pozici ČEZ přispívá i to, že je jednou z nejméně zadlužených firem v oboru.