Antifosilní zákon očima osobností

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Návrh zákona připravuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Návrh tzv. antifosilního zákona údajně bezprostředně ohrožuje českou energetiku. Server iUHLI.cz proto oslovil řadu odborníků, kteří zákon okomentují. Sledujte novou rubriku iUHLI tv.

Antifosilní zákon by se měl dostat na stůl vlády na přelomu února a března 2017. K návrhu z dílny Ministerstva životního prostředí však již nyní zaznívají mnohé výhrady. Kromě energetiků a hospodářské komory vyjádřil obavy také rezort průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Čtěte také:
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou
Bez veřejné podpory soláry stagnují

Zákon obsahuje pevný závazek snížit do roku emise oxidu uhličitého o 80 procent i mechanismy pro stanovení dílčích pětiletých cílů. Podle řady názorů jde o zbytečnou normu, jejímž dopadem bude pouze snížení konkurenceschopnosti české energetiky a problémy energetických firem.

Antifosilní zákon má jen sedm paragrafů, ale bezprostředně ohrožuje celý systém české energetiky,“ vymezuje se proti antifosilnímu zákonu bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Za problematický označil zejména v zákoně skrytý princip nadřazenosti agendy životního prostředí vůči hned několika vládním politikám, výkonu státní správy i národní energetické koncepci.

Ambice zákona jdou nad rámcem požadavků EU. I ochrana životního prostředí má nějaké hranice,“ vyjádřil své přesvědčení Josef Fiřt, ředitel společnosti Euroenergy. Předseda Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý k tomu dodal, že stávající unijní cíle přitom republika bez potíží splní. „Čtyřicetiprocentní pokles v Evropě zpomalí globální oteplování jen o 0,02 stupně, ale bude nás stát neuvěřitelných 2,5 bilionu dolarů,“ vysvětlil Chalupa. Evropa dnes produkuje jen desetinu světových emisí kysličníku uhličitého a z tohoto množství jde jen pětina na vrub výroby elektřiny.

Proti zákonu se ozývají i poslanci. Mimo jiné jim vadí, že nejsou známy dopady zákona. „Musíme znát dopady na konkurenceschopnost celého průmyslu a životní úroveň občanů. Je třeba o tom diskutovat včas, nerad bych se opět dostal do situace, že bude nutné danou legislativu schválit v krátkém termínu,“ řekl například poslanec a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD).

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval