Doba čtení:1 m, 35 s
Kombinovaný vývoz uhlí by měl v tomto finančním roce dosáhnout rekordní hranice 110 miliard australských dolarů. Foto: wikipedie.org Cameron Laird

Podle nejnovější čtvrtletní zprávy federální vlády o zdrojích a energetice se australské uhlí stane druhou komoditou, jejíž roční vývoz překročí hranici 100 miliard dolarů. Zpráva uvádí, že kombinovaný vývoz uhlí by měl v tomto finančním roce dosáhnout rekordní hranice 110 miliard dolarů.

Ceny metalurgického uhlí dosáhly v letošním roce „historického maxima“ po ruské invazi na Ukrajinu. Cena energetického uhlí také prudce stoupá v důsledku čínské poptávky a výkyvů počasí, napsal server msn.com.

„Trhy s energetickým uhlím procházejí složitým přechodem. Ceny v posledních měsících prudce vzrostly, protože poptávka převýšila nabídku, která je u řady hlavních vývozců stále narušena,“ uvádí se ve zprávě.

Austrálie je největším světovým vývozcem metalurgického uhlí a druhým největším vývozcem energetického uhlí, a pokud se prognóza potvrdí, bude to po železné rudě teprve druhá komodita, která překoná hranici 100 miliard dolarů ročního vývozu.

Drahé energie omezují až polovinu domácností

Profesor regionálního rozvoje na CQ University John Rolfe uvedl, že ceny, které se více než zdvojnásobily, jsou bezprecedentní. „Je velmi neobvyklé vidět tak prudký nárůst, ceny komodit byly v posledních letech více volatilní, což bylo způsobeno mou světovou poptávkou a výkyvy v nabídce. Austrálie však v současné době skutečně těží z těchto nedostatků v oblasti energií a narušení světového trhu v důsledku války na Ukrajině,řekl profesor Rolfe, podle nějž údaj o vývozu bude nakonec pravděpodobně ještě vyšší.

Ze zprávy vyplývá, že australský vývoz metalurgického uhlí by měl podle prognózy vzrůst ze 171 milionů tun v rozpočtovém roce 2020-21 na 184 milionů tun v roce 2026-27.

Profesor Rolfe uvedl, že z tohoto nárůstu bude mít velký prospěch Queensland, protože tento stát produkuje necelých 60 procent australského uhlí a část zkapalněného zemního plynu, který rovněž zaznamenal nárůst vývozních cen.