Babiš jednal o poplatcích s těžaři

Lom Bílina. Foto: sdas.cz

Lom Bílina. Foto: sdas.cz

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po jednání se zástupci těžebních firem připustil, že poplatky z vytěženého hnědého uhlí vzrostou zřejmě jen dvojnásobně. Řekl to České televizi. Původně přitom chtěl poplatky zvýšit až desetkrát. Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí. Babiš v této souvislosti taky řekl, že problém vidí v zastaralé energetické koncepci Česka.

„I v rámci toho jsme se bavili, jak to dopadne s hnědouhelnými limity. Já ty doly navštívím perspektivně a na místě to chci s odboráři vlastně se s tím obeznámit a získat na to nějaký názor přímo, přímo na místě,“ uvedl ministr financí.

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová minulý týden upozornila, že reálné odvody z těžby uhlí do státního rozpočtu se od 90. let několikrát navýšily. Jsou totiž odvozeny od tržní ceny uhlí, která výrazně vzrostla. „Zatímco v roce 2008 odvedla naše těžební společnost státu za každý milion vytěžených tun uhlí 4,5 milionu korun, v roce 2013 to bylo už 8,7 milionu korun,“ uvedla mluvčí.

Návrh na zvýšení těžebních poplatků obsahuje novela horního zákona, kterou v současnosti připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na základě dohody stran vládní koalice. Novela by také měla upravit, komu peníze vybrané z poplatků z těžby půjdou. V současné době jde 75 procent obcím a 25 procent státu.

Podle MPO má nová úprava ponechat obcím zhruba stejný „balík“ peněz. Peníze, které se vyberou navíc, mají jít do státního rozpočtu. Loni získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.