Babiš: O limitech do konce roku

Hnědouhelný lom. Foto: Imagio.cz

Vláda by o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku měla rozhodnout do konce roku 2014. Na setkání se zástupci hornického cechu v Mostě to podle místního serveru homerlive.cz řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Náš stát neměl nikdy žádnou strategii, ať už se týkala čehokoliv. Neměl proto ani jasnou energetickou koncepci. Budeme ji mít do konce roku a pak rozhodneme, zda uhlí potřebujeme, či ne. Obnovitelné zdroje tu jsou, ale spoléhat se na ně je nesmysl,“ řekl horníkům Babiš.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že prolomení těžebních limitů by muselo vycházet z naprosto průkazné potřeby uhlí pro Českou republiku. V současné době se připravuje Státní energetická koncepce, která by měla být předložena do konce letošního roku.

„Chceme mít jasno, kolik stát hnědého uhlí potřebuje a jak ho využije. Mluvíme samozřejmě také s těžaři. Na dole ČSA se může těžit ještě dva až tři roky. Rozhodnout o tom, zda uhlí potřebujeme, chceme do konce letošního roku. Pokud ano, tak za podmínek, že v regionu zasaženém těžbou zůstane výrazně větší podíl peněz z uhlí. I bez státní energetické koncepce je ale jasné, že uhlí je naše jediná strategická surovina,“ řekl Brabec.

Limity těžby stanovila vláda v roce 1991 a mají zabránit zbourání obcí, pod nimiž se nachází uhlí. Lom ČSA patří firmě Severní energetická. Ta na svém webu napsala, že na uhlí jsou závislé statisíce domácností i řada průmyslových energetik. Obnovit těžbu však není možné ze dne na den. Od rozhodnutí k zahájení těžby je nutných až 10 let příprav.