Doba čtení:1 m, 32 s
Zdeněk Bakala vlastní v Moravskoslezském kraji tisíce pozemků. Foto: Facebook

Bývalý majitel těžební společnosti OKD Zdeněk Bakala chce na Karvinsku budovat solární elektrárny. Pro tento účel si už založil sedm společností AG Solar až AG Solar VI a skrze svou zastřešující firmu Asental Land žádá změnu územního plánu. Město mu vyhovělo jen částečně a jedná o změně dvou ze sedmi vybraných lokalit.

Záměry společnosti a jejich dceřiných firem potvrdil pro iROZHLAS.cz mluvčí skupiny Asental Group Tomáš Neščák. O podrobnostech ale mluvit nechtěl. „Skupina Asental aktivně spravuje své pozemkové portfolio v Moravskoslezském kraji, vyhledává a podporuje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Detaily týkající se připravovaných projektů nebudeme uvádět, jedná se o důvěrné obchodní informace,“ uvedl. Na další otázky týkající se možného čerpání dotací, plánovaného výkonu elektráren nebo jednání s distributory elektřiny už neodpověděl.

Křetínský na solárních nákupech

Původně společnost Asental město žádala o změnu plánu na sedmi brownfieldech. Karvinské úřady ale souhlasily, že budou jednat o zbudování fotovoltaických elektráren jen ve čtyřech lokalitách – 9. etapa, Bonkov, Křemenec a Vítkovy Stavy. Největší z lokalit, Křemenec, má rozlohu 41 hektarů, tedy zhruba deseti Václavských náměstí v Praze. Vítkovy Stavy jsou čtyřikrát menší.

Jak přesně výkonné tyto solární elektrárny budou, zatím není jasné. Jak zaznělo výše, firma sama informace k chystané investici nesděluje. Podle zástupce ředitele Výzkumného energetického centra z Vysoké školy Báňské Zdeňka Neufingera by se ale na rozloze čtyřiceti hektarů v lokalitě Křemenec dala vystavět elektrárna o výkonu až 40 MWh.

Bakala bude mít možnost, jak si náklady při výstavbě solárních parků snížit. A to s pomocí evropských, ale i tuzemských dotačních programů. Ministerstvo životního prostředí vypisuje dotace na takovéto stavby od roku 2021 z takzvaného Modernizačního fondu – pro velké fotovoltaiky je využívaný program RES+. A resort připravuje i další podporu od příštího roku.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa