Balkán sází na uhlí

Nový blok v elektrárně Kostolac B bude prvním novým významným zdrojem v Srbsku za posledních 30 let. Foto: wikipedia.org Mazbln

Nový blok v elektrárně Kostolac B bude prvním novým významným zdrojem v Srbsku za posledních 30 let. Foto: wikipedia.org Mazbln

V Srbsku se chystá rozšíření uhelného dolu a výstavba nového uhelného bloku. Celkově se na západě Balkánu plánují v příštím desetiletí nové bloky o výkonu až 2,6 GW, což si vyžádá investice v rozsahu miliard eur.

Srbská energetická společnost Elektroprivreda Srbije (EPS) spolu s čínskou China Machinery and Engineering Corporation v pondělí zahájily práce na rozšíření druhého největšího uhelného lomu v Srbsku a výstavbě nového 350MW bloku v elektrárně Kostolac B, který bude z lomu zásobován.

Čtěte také:
Plyn zatím v Evropě uhlí nenahradí
V Srbsku uzavřou čtyři doly

Toto je důležitý den pro Srbsko a energetický sektor naší země, protože nový blok v elektrárně Kostolac B bude prvním novým významným zdrojem v Srbsku za posledních 30 let. Do roku 2019 budou vytvořeny nové podmínky pro těžbu uhlí v Srbsku a nový blok B3 bude dokončen v roce 2020,“ citoval server oenergetice.cz srbského ministra těžby a energetiky Aleksandara Antiće.

Rozšíření dolu, které umožní zvýšení těžby ze současných 9 milionů tun na 12 milionů tun uhlí ročně, si vyžádá nové vybavení v hodnotě 123 milionů dolarů. Celkové náklady spojené s modernizací elektrárny Kostolac B, které zahrnují výstavbu nového bloku a navýšení těžby v dole, dosáhnou podle EPS 715 milionů dolarů, z čehož 608 milionů bude financováno úvěrem od čínské China Exim Bank.

Kromě Srbska plánují značné investice do uhelné energetiky i další státy na západě Balkánu, jako Bosna, Kosovo, Makedonie nebo Černá hora, jelikož potřebují nahradit ubývající výkon ze starých elektráren, které se blíží konci své životnosti. Ze současných 37 uhelných bloků o souhrnném výkonu přes 8,6 GW, jež jsou provozovány v těchto pěti státech, si alespoň 34 bloků vyžádá dodatečné investice, aby byly v souladu s předpisy EU. Celkově se na západě Balkánu plánují v příštím desetiletí nové bloky o výkonu až 2,6 GW, což si vyžádá investice v rozsahu miliard eur.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr