
Česká republika je v současné době čistým vývozcem elektrické energie. Už za pár let ale hrozí, že budeme muset elektřinu naopak dovážet. Pokud bude odkud. Situace je alarmující a je třeba okamžitě konat, shodují se odborníci.
V roce 2021 byly hlavním zdrojem výroby energie stále uhelné elektrárny, které vyrobily 37 % elektřiny, černouhelné 3 %, na 2 jaderné elektrárny skupiny ČEZ připadlo 36 % vyrobené elektřiny. Zemní plyn byl jako zdroj použit při výrobě přibližně osmi procent elektřiny a z obnovitelných zdrojů se loni vyrobilo asi 12 % elektřiny. To se má ale brzy změnit.
„Česká republika, když zaokrouhlím, vyrábí něco kolem 80 TWh a spotřebovává něco kolem 70 a ten export převážně na Slovensko je 10 TWh, už po roce 30, když se nic nestane, tak se začnou postupně odstavovat uhelné elektrárny a dostaneme se do deficitu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce České televize generální ředitel a předseda představenstva skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Problémem je, že nejspíš nebude odkud elektřinu dovážet. „Česká republika by se mohla stát dovozcem, pokud bude odkud dovézt, ale středoevropský region je na tom úplně podobně. Je potřeba zdroje stavět, anebo ty stávající udržovat v rozumném provozu tak dlouho, jak to bude možné. To nám pomůže alespoň minimalizovat ten deficit,“ vysvětlila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
„Myslím si, že to bude velmi obtížné se mu (deficitu) úplně vyhnout, ale když jsme se bavili o té Státní energetické koncepci, to, co se změnilo, změnil se ten imperativ české energetiky. Donedávna, před válkou na Ukrajině, to jediný imperativ byla udržitelnost bezemisní energetika v budoucnu, ke které směřujeme. V tuto chvíli ten imperativ má tři pilíře, bezpečnost dodávek, cenová přijatelnost, dostupnost levné elektřiny a třetí z nich je ta udržitelnost, takže se musí úplně překopat Státní energetická koncepce, a když se dělá nová Státní energetická koncepce, naposledy vyšla v České republice před sedmi lety, tak se udělá bilance v pětiletkách, desetiletkách, kolik se bude vyrábět elektřiny a kolik bude spotřebovávat elektřiny a z toho jde ta bilanční tabulka a z bilanční tabulky vám vyjde, co kdy má skončit a čím to teda nahradíme, to to je vlastně Státní energetická koncepce,“ popsal Beneš, podle nějž Česko před dvěma třemi dekádami velkého investičního programu, kdy bude muset masivně stavět obnovitelné zdroje a mít velký investiční program v jaderné energetice.
„A vedle toho šetřit, vedle toho diverzifikovat plyn, vedle toho držet ty uhelné elektrárny v připraveným ready programu nebo stavu, aby mohly vyrábět, co to půjde,“ upozornil Beneš.
Šéf ČEZ zároveň varoval, že samotná výstavba jednoho bloku v Dukovanech nic neřeší. „To je nějakých 9 TWh, to nám nepomůže, protože kdybychom neudělali vůbec nic, tak díra v roce 2050 bude někde na úrovni 50 TWh, poloviny české spotřeby. Já si nedovedu představit, že bychom za 30 let měli zajištěnou v z domácích zdrojů elektřinu pro české občany a firmy jenom z 50 %. To by bylo totální selhání této generace ve vztahu k další generaci,“ řekl Beneš.