Beneš chlácholí politiky

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Foto: ČEZ

Šéf polostátního ČEZ Daniel Beneš přichází po měsících jednání s novým plánem, jak řešit budoucnost firmy. ČEZ by měl vyčlenit distribuci či obnovitelné zdroje do nové dceřiné firmy. Zbytek by stát ovládl ze 100 procent a výstavbu reaktorů ČEZ nařídil.

Právě otázka dělení či nedělení firmy byla podle Daniela Beneše jedním z hlavních bodů, které minulý týden konzultoval s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem na společné schůzce na Hradě. „Shodli jsme se, že není správné, aby byla firma rozsekána na několik samostatných částí. My jsme ji ale nikdy rozsekávat nechtěli. ČEZ je strategická firma, má nejen jádro, ale i uhelné zásoby a další,“ uvedl Beneš v rozhovoru pro HN.

Čtěte také:
Beneš: Vztahy s Babišem nejsou napjaté
Beneš v podezření ze střetu zájmů

O tom, že se ČEZ musí transformovat, se Beneš pokouší politiky přesvědčit zhruba rok a půl. Důvody, které ho k tomu vedou, jsou dva. Tím hlavním je snaha vlády postavit v Česku nový jaderný blok v Dukovanech.

Při současných cenách elektřiny je ale projekt za stovky miliard příliš riskantní. A vedení firmy se do něj bez státní pomoci odmítlo pustit. Pokud by však existoval transformovaný ČEZ – respektive jeho část – plně ovládaný státem, mohla by mu vláda výstavbu jednoduše nařídit.

Druhým důvodem jsou pak změny v evropské energetice. EU podporuje zelenou energii a tlačí na úspory. Oba tyto trendy škodí klasickým elektrárnám. Proto dává smysl oddělit konvenční energetiku a tu moderní. Už se tak zachovaly například německé firmy RWE a E. ON.

Podobně chce postupovat i ČEZ. Nejnovější plán počítá s tím, že vznikne nová dceřiná firma. Do té budou přesunuty obnovitelné zdroje, distribuce a ČEZ Esco, které se zaměřuje na energetické služby pro firmy a takzvanou novou energetiku. Tedy vše od osvětlení, zateplení až po dodávky energií. A v této nové firmě také získají 49procentní podíl stávající minoritní akcionáři ČEZ.

Nad touto firmou zůstane stávající společnost, kterou bude ze 100 procent ovládat stát. A tím si podrží i kontrolu nad jadernou energetikou, těžbou uhlí a uhelnými, plynovými a velkými vodními elektrárnami.

Politikům se plán na dělení ČEZ nelíbí

Toto řešení by mohlo uchlácholit politiky, kterým se představa, že by stát mohl přijít o kontrolu například nad distribucí elektřiny, vůbec nelíbila. Proti se stavěli Babiš, Zeman i ministr průmyslu Tomáš Hüner.

Beneš proto nyní uklidňuje situaci. Současný model nejenže počítá s tím, že by se „nový“ ČEZ stal dcerou původní firmy. Nově se také uvažuje o tom, že by podíl státu v nové firmě vzrostl nad původně uvažovaných 51 procent. „To je základní idea. Ale detaily vám nyní neřeknu, musíme o tom debatovat,“ řekl Beneš. Premiér Babiš k jeho plánům zatím příliš sdílný nebyl. „Nemyslím si, že je potřeba ČEZ dělit. Je potřeba rychle realizovat investice do jádra,“ řekl bez dalších detailů Babiš HN.

Zda se nápad bude líbit menšinovým akcionářům, záleží na konečných detailech. „Moc nevím, co od návrhů vedení ČEZ čekat. Zatím jsem to vnímal spíš tak, že na valné hromadě nám představí nějaký polotovar, který bude politicky průchozí. Pro drobné akcionáře je ale stěžejní, aby nemuseli nést riziko výstavby jaderných bloků,“ říká analytik Tomáš Sýkora z Patrie.

Rozhodnout o tom, zda nový reaktor postaví ČEZ stávající, nebo již transformovaný, by se mohlo ještě letos. Šéf společnosti tvrdí, že by chtěl do konce roku začít s výběrem firmy, která blok v Dukovanech postaví.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech