Beneš: Covid ukázal potřebnost jádra

Podle Daniela Beneše nám současná situace s rouškami nám ukázala, že když je kritická situace a jde opravdu do tuhého, tak i ti největší spojenci si mezi sebou roušky kradou. Foto: pixabay.com

Pandemie koronaviru a chování států během ní ukázaly, jak důležitá je soběstačnost. Pokud chce být Česko energeticky soběstačné, potřebuje nové jaderné bloky, uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf ČEZ Daniel Beneš.

„Pokud se shodneme na tom, že je důležitá soběstačnost Česka, tak nám nic jiného než jádro nezbývá. Současná situace s rouškami nám ukázala, že když je kritická situace a jde opravdu do tuhého, tak i ti největší spojenci si mezi sebou roušky kradou,“ řekl Beneš.

Čtěte také:
V Temelíně vyměnili vypínač generátoru
Energetická soběstačnost je český trumf

Podle zastánců jádra navíc neexistuje v Česku místo něj rozumná alternativa. Za dvacet let nebudou v provozu téměř žádné uhelné elektrárny. A i když je v plánu i výstavba obnovitelných zdrojů, není jisté, zda dokážou uhelný výpadek nahradit. Odchod od uhlí plánuje celá Evropa. A pokud by se z elektřiny stala nedostatková komodita, mohla by se prý opakovat situace s rouškami. „Představte si, že by nebyla elektřina. Jediné, co můžete udělat, je to, že se nespolehnete na svoje nejlepší kamarády, ale na sebe,“ vysvětlil Beneš.

Podobně bere nový reaktor, který plánuje ČEZ postavit v Dukovanech, i řada lidí z byznysu. „Je to obranná investice,“ uvedl nedávno v diskusi HN majitel strojírenské skupiny Wikov Martin Wichterle.

Vládou před dvěma týdny prošlo několik smluv mezi státem a ČEZ. Ty počítají s tím, že ještě letos začne výběr dodavatele reaktoru. Známý bude za dva roky a výstavba má začít v roce 2029. Do provozu by pak měla být elektrárna uvedena v roce 2038.