Beneš: Spotřeba elektřiny šla nahoru

Podle Daniela Beneše je potěšující, že údaje ukazují návrat ekonomické aktivity k normálu. Foto: ČEZ

Spotřeba elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla meziročně o čtyři procenta. Na twitteru to uvedl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Odběr elektřiny podle firmy proti roku 2020 rostl ve všech třech prvních měsících letošního roku, nejvíce v březnu, a to o více než sedm procent.

Společnost je distributorem elektřiny zhruba na dvou třetinách území České republiky. Loňský březen byl prvním měsícem, který ovlivnila celostátní pandemická opatření.

Čtěte také:
Územní řízení na nový blok Dukovan začne v červnu
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

V loňském roce spotřeba v Česku mírně klesla, od začátku letošního roku už ale opět roste. Zvýšila se meziročně v lednu, v únoru i v březnu. Vyšší je samozřejmě spotřeba domácností, protože lidé dnes ve velké míře pracují z domova. Potěšující ale je, že vidíme jen mírně nižší meziroční spotřebu u podniků, což naznačuje, že se ekonomická aktivita vrací celkově k normálu,“ řekl Beneš. Růst spotřeby byl podle ČEZ na začátku roku ovlivněn také letošní silnější zimou, ale spotřeba byla vyšší i po teplotním očištění, konkrétně o procento.

Energetický regulační úřad (ERÚ) už dříve uvedl, že celková spotřeba elektřiny v Česku loni dosáhla pětiletého minima, meziročně se snížila o 3,5 procenta na 71,4 terawatthodiny. Důvodem byly podle úřad dopady pandemie koronaviru. ERÚ upozornil, že ne všichni ale elektřiny v roce 2020 spotřebovali méně – v případě domácností nastal naopak podstatný meziroční nárůst o 4,7 procenta.

Údaje o spotřebě elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku už dříve zveřejnila společnost Amper Meteo. Podle ní meziročně stoupla o 3,2 procenta. Přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie koronaviru byl relativně malý, dodala.