Beneš: Zcela změníme ČEZ

Doba čtení:1 m, 28 s

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Energetika je na prahu totální obměny. Jako telekomunikace, když přešly od klasického telefonu ke smartphonu, řekl MF DNES generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Ten stejně jako šéfové dalších firem z oboru řeší, jak přežít v nových podmínkách. Například německý gigant E. ON před týdnem oznámil, že se rozdělí. Sám se bude věnovat jen obnovitelným zdrojům a distribuci.

ČEZ se dělit nebude, ujišťují jeho šéfové. Ale přizpůsobit se musí. „Chceme stát na dvou pilířích: jedním je uhelná a jaderná energetika, druhým obnovitelné zdroje a decentralizované systémy,“ uvedl Beneš. I přes sázku na jádro ovšem v Česku klesá šance na stavbu nových jaderných bloků. ČEZ počítá hlavně s prodloužením životnosti Jaderné elektrárny v Dukovanech za rok 2030. „Dukovany budou v příštích letech naším hlavním motorem zisku,“ dodal šéf ČEZ.

ČEZ už nechce stavět ani kupovat klasické elektrárny. Zato je připraven investovat do „zelených“ technologií. V novém oboru se akvizicím bránit nebude. Především však firma hodlá zcela změnit přístup k zákazníkům. V nové éře nestačí jen prodávat elektřinu, chce to nabízet úplně nové služby. Dodávat zákazníkům na klíč jejich malé energetické jednotky. Projektovat a instalovat na míru energetické systémy pro celé domy, firmy či areály, případně hlídat jejich provoz.

Šéfové ČEZ ujišťují, že díky nové orientaci firma revoluci přežije. Nikdy ale už nebude takovým motorem zisku jako dřív. „Budeme mít menší, zato stabilní zisk a dividendy,“ slibuje Beneš. O přesných číslech mluvit nechce.

Čistý zisk ČEZ za 3. čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 38 procent na 19,6 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o devět procent na 147 miliard Kč. Mezi hlavní důvody poklesu patří snižování cen elektřiny nebo teplotně nadprůměrný začátek roku a s tím související nižší dodávka tepla.