BHP a Mitsubishi zruší v Austrálii 700 míst

Foto: Imagio.cz

Světová těžařská jednička BHP Billiton a japonský koncern Mitsubishi v úterý 23. srpna oznámily, že plánují snížit počet zaměstnanců společných dolů v australském státě Queensland o 700 pracovních míst. Pokračují tak ve snižování nákladů, které začalo zhruba před 18 měsíci. 

BHP Billiton Mitsubishi Alliance, společný podnik známý ve světě pod označením BMA, je největším světovým vývozcem uhlí pro ocelářský průmysl. Důvodem opatření jsou dle BMA tržní podmínky a také přezaměstnanost, která v současné době ohrožuje životaschopnost podnikání společného podniku.

Z prohlášení firem vyplývá, že škrty představují zhruba sedm procent celkového počtu zaměstnanců aliance. Ten byl totiž vyšší, než firmy požadovaly, aby společný podniky mohl fungovat bezpečně a efektivně.

Ceny koksovatelného uhlí jsou blízko svých nejnižších úrovních za sedm let, v současné době se obchodují na úrovni zhruba 110 dolarů za tunu. Rostoucí zásoby této komodity překonaly poptávku. To v letošním roce způsobilo pokles cen koksovatelného uhlí o více než 20 procent.

Firma BHP již dříve upozorňovala na to, že uhlí v budoucnu zůstane hlavním zdrojem cenově dostupné energie pro nejrychleji se rozvíjející asijské ekonomiky. Argumentovala také tím, že uhlí v Queenslandu je považováno za jedno z nejkvalitnějších na světě. Generální ředitel BHP Andrew Mackenzie konstatoval, že uhlí je jedním ze „čtyř pilířů růstu“ společnosti, spolu s železnou rudou, mědí a ropnými produkty.