BHP zmrazila mzdy top managementu

Světová těžařská jednička BHP ve výroční zprávě oznámila, že nejvyššímu vedení firmy v roce 2015 nezvýší mzdy. Firma se sídlem v australském Melbourne tak zmrazí plat svého generálního ředitele Andrewa Mackenzieho již po jeho prvním roce působení ve firmě. Mackenzie si za rok vydělal osm milionů amerických dolarů. To je pouze polovina částky, kterou dostal jeho předchůdce Marius Kloppers před tím, než odstoupil.

Například generální ředitel nadnárodní těžařské firmy Rio Tinto Sam Walsh si za rok 2013 vydělal více než deset milionů dolarů, přičmež také pro něj to byl první rok v čele společnosti. To je více než dvojnásobek platu jeho předchůdce Toma Albaneseho během jeho posledního funkčního období.

Celkem 26 top manažerů BHP, která má hodnotu 160 miliard dolarů, bude v příštím roce muset vyjít se stejným platem, zatímco manažerům v nižších pozicích se mzdy nezvyšovaly od roku 2010.

Vedoucí manažeři největší těžařské světové firmy si vydělají od 2,5 milionu do 4,3 milionu dolarů, zatímco manažeři bez výkonné pravomoci mají základní plat 170.000 dolarů ročně. Ten se ale může zvýšit o více než 100.000 dolarů po začlenění poplatků za členství ve výborech a za cestovní náhrady. Předseda představenstva BHP Jack Nasser ročně bere 1,1 milionu dolarů.