Bitcoin „sežere“ elektřiny jako dvě Česka

Těžba bitcoinu ročně spotřebuje spotřebuje kolem 121 terawatthodin elektřiny. Foto: flickr Marco Verch

Těžba kryptoměny bitcoin spotřebuje za rok zhruba dvakrát více elektřiny než Česká republika. Vyplývá to z analýzy Cambridgeské univerzity. Kdyby byl bitcoin stát, patřil by mezi třicet největších spotřebitelů elektrické energie.

Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické algoritmy a za vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidé, kteří tímto způsobem získávají bitcoiny, jsou označováni jako těžaři.  Těžba kryptoměny si žádá značné množství elektrické energie. Pokud cena kryptoměny neklesne, nesníží tedy se patrně ani její spotřeba elektrické energie, napsaly novinky.cz.

Čtěte také:
Newyorská elektrárna těží bitcoiny za miliony
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko

Univerzitní badatelé uvedli, že nejznámější kryptoměna spotřebuje kolem 121,36 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily pro srovnání loni 30,05 TWh elektřiny.

Bitcoin se řadí spotřebu elektrické energie před Argentinu (121 TWh), Nizozemsko (108,8 TWh) a Spojené arabské emiráty (113,20 TWh). Bitcoin pomalu dohání Norsko, které ročně potřebuje 122,20 TWh. Česká republika podle indexu ročně spotřebuje 62,34 TWh.

Cena bitcoinu tento týden překonala hranici 48 tisíc dolarů (1,02 milionu Kč). Jen za úterý si si připsala více než 20 procent. K růstu notně přispělo pondělní oznámení americké společnosti Tesla, že nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů a že začne digitální měnu přijímat i jako úhradu za své automobily. Rozhodnutí Tesly investovat do bitcoinu podrývá ekologický punc tohoto amerického výrobce elektromobilů.