Doba čtení:1 m, 17 s
Botswana je po Rusku druhým největším producentem diamantů na světě. Pandemie koronaviru ale dramaticky snížila poptávku. Foto: pixabay.com

Prezident Botswany Mokgweetsi Masisi řekl, že jeho vláda má zájem o diverzifikaci ekonomiky a rozvoj těžby uhlí a základních kovů, aby se snížila nezdravá závislost na produkci diamantů. Pandemie koronaviru totiž poptávku po diamantech významně snížila.

Botswana je po Rusku druhým největším producentem diamantů na světě. Drahokamy představují přibližně 80% příjmů z vývozu řídce osídleného a vnitrozemského jihoafrického národa. Covid-19 ale způsobil diamantovému průmyslu velké potíže. Poptávka se zmenšovala spolu s globální ekonomikou, mnoho kupujících navíc nemohlo cestovat na aukce diamantů. Za prvních devět měsíců loňského roku poklesl vývoz diamantů v Botswaně o 42% ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, napsal server minigmx.com.

Čtěte také:
V Botswaně investují miliardu do těžby uhlí
RWE: Odchod od hnědého uhlí v Německu bude stát 6000 míst

„Sektor diamantů hraje klíčovou roli v sociálně-ekonomickém rozvoji mé země. Ale dominantní role diamantů vystavila riziku výnosy země v důsledku výkyvů trhu. Nadměrná závislost na diamantech nás více než kdy jindy nutí rozšířit základnu příjmů o další minerály, jako je uhlí a obecné kovy,“ uvedl prezident Masisi.

„Botswana má velké zásoby uhlí odhadované na 212 miliard tun, které jsou z velké části nevyužité. Za tímto účelem Botswana vypracovala cestovní mapu uhlí, která identifikovala osm potenciálních možností s cílem zvýšit příspěvek tohoto zdroje pro naši ekonomiku,“ vysvětlil prezident, podle nějž by uhlí mělo sloužit jak k domácí výrobě elektřiny, tak i pro export.