Doba čtení:2 m, 8 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Aktualizaci Státní energetické koncepce (ASEK) je třeba dopracovat tak, aby z ní bylo jasné a jednoznačné, jakou variantu stát zvolí v případě prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Serveru iUHLI.cz to po jednání vlády o energetické koncepci řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Dodal, že na vládě zaznělo, že rozhodnutí o limitech by mělo padnout, ať už bude jakékoli. Není cílem jej oddalovat. Jde o to se rozhodnout, jakou cestou se Česko vydá. „Diskutovali jsme velmi podrobně o tom, abychom tomu pohlédli tváří v tvář. A národu řekli, ano, tudy chceme jít, a toto to znamená,“ řekl Brabec.

Vláda projednávání koncepce přerušila, vrátí se k ní až v polovině února. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) má do té doby za úkol předložit konkrétní materiál, který se bude otázkou zachování či prolomení limitů v Ústeckém kraji zabývat.

Brabec serveru iUHLI.cz řekl, že požadavek ministerstva životního prostředí při jednání vlády znamenal to, že z takzvaného optimalizovaného scénáře ASEK, který koncepce vládě doporučuje, není úplně jasné, co obnáší. Tedy zda znamená jenom prolomení limitů těžby na lomu Bílina, zda vůbec nějaké prolomení limitů, anebo případně prolomení limitů i na lomu ČSA.

Brabec upozornil na to, že ministerstvo průmyslu připravuje také Surovinovou politiku ČR. „Měli bychom si říct, jaké je provázání mezi ASEK a Surovinovou politikou. A co je primární, a co je sekundární. Pro mě je primární ASEK, kdy vlastně Česká republika má nějakou představu energetické koncepce, a z toho by mělo vyplynout, kolik na ni bude potřebovat uhlí a kde to uhlí vezme. To znamená, že Surovinová politika by měla být z tohoto pohledu odvozený materiál,“ řekl ministr Brabec.

Vláda by pak podle něj tedy měla říct, kolik uhlí potřebuje. A v rámci preferované varianty scénáře a koridoru pak rozhodnout, jakou cestou půjde. Ta cesta by pak měla být relativně užší. „Řekneme, že máme takovou představu postupné změny z hnědého uhlí, což je trend podle mého názoru nevratný, třeba i víc k jádru nebo obnovitelným zdrojům a k úspoře energií, ale to uhlí tam zůstane. Určitě do nějaké míry, rozhodně pro teplárny, pro nějakou preferovanou spotřebu v oblasti kogenerační výroby tepla a elektrické energie,“ řekl iUHLI.cz ministr Richard Brabec.

S využitím uhlím v různé míře počítají všechny scénáře Státní energetické koncepce, dolní hranice je bez prolomení a horní hranice s prolomením limitů, řekl iUHLI.cz náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc. Bude to čistě politické rozhodnutí, které ale má svůj časový moment, pak už nebude o čem rozhodovat, dodal.