Británie asi prodlouží životnost uhelných elektráren

Společnost Drax, která provozuje největší britskou uhelnou elektrárnu, koncem loňského roku oznámila, že by mohla prodloužit využívání uhlí. Foto: wikipedia.org Paul Glazzard

Velká Británie možná bude muset prodloužit životnost uhelných elektráren, aby zabránila výpadkům dodávek energie pro domácnosti v zimě v důsledku invaze klíčového dodavatele plynu Ruska na Ukrajinu. Uvedla to britská vláda.

„Ve světle ruské nezákonné invaze na Ukrajinu je správné, že zkoumáme širokou škálu možností, jak dále posílit naši energetickou bezpečnost a dodávky pro domácnosti. Přestože nemáme nedostatek dodávek, možná budeme muset dát k dispozici naše zbývající uhelné elektrárny, abychom v případě potřeby poskytli další záložní elektřinu v nadcházející zimě,“ uvedl mluvčí vlády.

Podle zdroje blízkého britské vládě by se až šest milionů britských domácností mohlo v zimě, kdy je nejvyšší spotřeba, potýkat s možnými výpadky energie a přídělovými systémy, napsal server news24.com.

Německo dovezlo méně plynu, ale mnohem dráž

Jeden z nejhorších vládních scénářů naznačuje, že by mohlo dojít k rozsáhlému nedostatku plynu, pokud by Rusko pokračovalo v přerušování dodávek do Evropy, napsaly The Times.

Britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng nedávno napsal provozovatelům tří zbývajících uhelných elektráren v zemi a požádal je, aby byly v provozu déle, než bylo plánováno, a posílily tak dodávky během bezprecedentní situace. Společnost Drax, která provozuje největší britskou uhelnou elektrárnu, koncem loňského roku oznámila, že by mohla prodloužit využívání uhlí.

Jirků: Vodík budeme muset dovážet, stejně jako zemní plyn

Vláda zároveň zvažuje prodloužení životnosti jaderné elektrárny Hinkley Point B v jihozápadní Anglii, přestože měla být letos v létě vyřazena z provozu. Londýn tento měsíc také podpořil výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C, přestože francouzská společnost EDF odhalila nová zpoždění a prudce rostoucí náklady.

Velká Británie se při výrobě elektřiny ve velké míře spoléhá na zemní plyn, ale na ruské energii je závislá mnohem méně než zbytek Evropy. V reakci na útok Moskvy na Ukrajinu plánuje Spojené království do konce roku 2022 postupně ukončit dovoz ruské ropy a nakonec přestat dovážet i její plyn.